Nie bój się Lanego Poniedziałku! Przysłowiowy kubeł zimnej wody nie tylko otrzeźwia i orzeźwia, lecz także leczy!
Święta Wielkiej Nocy to nie tylko uroczyste śniadanie z jajkami, żurkiem i mazurkiem w rolach głównych, lecz także Lany Poniedziałek! Zwyczaj ten wziął początek z tradycji pogańskich Słowian, którzy w ten sposób manifestowali radość z powodu odejścia zimy i przyjścia długo wyczekiwanej wiosny. Rytuał był na tyle silny, że wpasował się w obchody chrześcijańskiej Wielkanocy.
Z czasem stał się najbardziej popularny wśród kawalerów i panien, które wystrzegały się przed oblaniem zimną wodą, ale niezbyt gorliwie. Bo panna bez ceregieli przez chłopaków oblana to jednocześnie panna najpiękniejsza z całej wsi. Czyli wodna lodowata tortura była jak komplement.
Choć oblewanie się zimną wodą wciąż budzi wiele radości, powoli odchodzi do lamusa... Szkoda. Nie od dziś znane są bowiem zdrowotne właściwości zimnej wody, które wykorzystuje hydroterapia!
Nie uciekajmy zatem od wymierzonych w nas wiaderek lodowatej wody. Potraktujmy to jako wstęp do przygody z pożyteczną hydroterapią.
Woda to zastrzyk życia!
Co nam daje zwykła zimna woda? Na przykład usprawnia pracę układu krążenia. Powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki temu przynosi ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom.
Chłodne natryski to doskonała profilaktyka żylaków, zalecana także przez lekarzy medycyny konwencjonalnej. Mogłeś odziedziczyć po przodkach choroby żył? Jak najczęściej zanurzaj nogi w zimnej wodzie.
Chłodne prysznice to także świetne panaceum dla sennych i przemęczonych. Potrafią postawić śpiącą królewnę na nogi równie skutecznie jak mocna kawa, a są od niej o wiele zdrowsze.
Co więcej, kontakt ciała z zimną wodą wpływa na wydzielanie hormonów. Dzięki temu reguluje się praca jajników, przyspiesza się metabolizm tłuszczu i cukru, czyli spada waga!
Polewanie twarzy i głowy chłodną wodą łagodzi migreny i bóle napięciowe wywołane stresem. Zaś panie, które pragną zachować młodą skórę na dłużej, z pewnością ucieszy fakt, że chłodne prysznice ujędrniają ją i wygładzają.
Hydroterapię zimną wodą można stosować w różny sposób. Mogą być to chłodne okłady na twarz, głowę i kark lub polewanie tych miejsc delikatnym strumieniem wody, bicze wodne albo ekspresowe kąpiele.
Sposobów jest wiele. Wypróbuj każdy z nich i przekonaj się, że w tym szaleństwie jest metoda.
BHP hydroterapii
☛ Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody. Dla zmarzluchów i nowicjuszy najlepsza to 33–30ºC. Zimnolubni nie powinni wskakiwać do zimniejszej niż 15–10ºC.
☛ Hydroterapię stosuj pod warunkiem, że nie dręczy cię żadna infekcja i nie jest ci zimno.
☛ Temperatura w pomieszczeniu, w którym będziesz przeprowadzać zabieg powinna wynosić minimum 22ºC.
☛ Zabiegi rozpoczynaj przed posiłkiem lub najwcześniej godzinę po jedzeniu.
Kamila Łońska-Kępa
fot. shutterstock