W oczach widać doskonale, jak się czujemy. I nie chodzi tylko o emocje, ale o nasz stan zdrowia!
Spójrz swojemu zdrowiu w oczy! Przyjżyj się im uważnie. Co może oznaczać:
☛ Otoczka wokół tęczówki
Jasna (biała lub szara) może być oznaką podniesionego cholesterolu, a co za tym idzie ryzyka chorób serca (podobne objawy mogą dawać żółte gruczoły tłuszczowe na górnych powiekach czy w kącikach oczu). Koniecznie zrób u lekarza test na poziom cholesterolu.
Jeśli wynik będzie zbyt wysoki, popracuj nad zmianą stylu życia i diety. Jedz mniej pełnotłustego nabiału i czerwonego mięsa, dodaj za to do swojej diety owsiankę, która pomaga oczyszczać organizm z cholesterolu, i sterole roślinne obecne np. w jogurtach i olejach roślinnych, które blokują przyswajanie złego cholesterolu.
Ale pamiętaj, że cholesterol to tylko jeden z czynników powodujących choroby serca. Innym są papierosy i brak ruchu.
☛ Wybałuszone oczy
U niektórych duże, otwarte oczy to po prostu ich uroda, ale jeśli twoje oczy stały się z czasem bardziej wyłupiaste, może to być objaw problemów z tarczycą. Do tego dołączyć mogą kłopoty ze snem i niepokój.
Zrób badania. Jeśli twoja tarczyca jest nadaktywna, będziesz potrzebował leków, które pomogą wyregulować jej pracę.
☛ Podkrążone oczy
Naturopaci twierdzą, że podkrążone oczy mogą sygnalizować nietolerancje żywnościowe, obecność pasożytów i candidy (rodzaj drożdżaków), które prowadzą do nieszczelności jelit (nieszczelne jelita są narażone na działanie mikrobów i toksyn). Zapisz się do alergologa i gastrologa. Zbadaj też poziom żelaza we krwi, bo podkrążone oczy to także symptom anemii.
Jeśli badania krwi wykazały jego niedobór, łykaj odpowiednie preparaty i przemycaj żelazo w jedzeniu: wątróbce, czerwonym mięsie, jajach, szpinaku, natce pietruszki i brokułach.
Maja Kotecka
fot. shutterstock