To twój wróg nr 1! Od dawna wiadomo, że może wyzwalać migrenę (aktywuje wrażliwy system nerwowy, wywołując ból głowy). Produkty, w których się znajduje, to m.in. gotowe dania mięsne i warzywne, chińskie jedzenie (w restauracjach i supermarketach), wędliny, zupy i sosy w proszku, dania w kubkach, mieszanki przypraw, buliony w kostkach, ryby i mięsa z aromatem dymu wędzarniczego, chipsy, cukierki, guma do żucia. Czytaj etykiety i bądź czujna – może być ukryty pod innymi nazwami: MSG, monosodium glutamate, E 621, roślinny hydrolizat białkowy, kazeina sodowa, autolizat drożdżowy. Jego pochodne to glutaminian potasu i wapnia.
Jak nie dopuścić do ataku?
1. Więcej się ruszaj – spaceruj, rób proste ćwiczenia w domu. W ten sposób rozładujesz stres, który zwęża naczynia krwionośne w mózgu i wywołuje ból głowy.
2. Wycisz emocje – zauważono, że osobom cierpiącym na migrenę towarzyszy stan permanentnego napięcia psychicznego. Pomocne będą ziółka „na nerwy” (np. kozłek lekarski, melisa, chmiel, dziurawiec) oraz kąpiele z dodatkiem lawendy.
3. Usuwaj napięcie z mięśni – ciepłe okłady z rumianku (ma działanie rozkurczowe) na kark i szyję mogą okazać się zbawienne, jeśli przyczyną bólu jest ucisk na tętnice. Możesz też naświetlać plecy lampą podczerwieni (kupisz w aptece lub przez internet).
4. Prawidłowo oddychaj – w ten sposób nie dopuścisz do bólu głowy z niedotlenienia. Wystarczy tak nabierać powietrza, by brzuch się… wybrzuszał. Poćwicz, leżąc, pilnuj się podczas codziennych zajęć, aż głębokie oddychanie wejdzie ci w krew.
5. Pamiętaj o odpoczynku – tak układaj swój dzień, żeby mieć choć pół godziny dla siebie; rób wtedy to, co lubisz (bez wyrzutów sumienia!).
6. Unikaj przebywania w pobliżu substancji lotnych – opary rozpuszczalnika, benzyny, farby to „wyzwalacze” bólu.
7. Nie zarywaj nocy – ale też nie wysypiaj się na zapas – odstępstwa od normy mogą zakończyć się atakiem.
8. Odżywiaj się regularnie – gdy jesteś głodna, obniża się poziom glukozy we krwi, a to prowadzi do niekorzystnych dla ciebie zmian w naczyniach – ból głowy murowany!
9. Uważaj na mocne światło – błyski, odblaski. Nawet „mrugający” komputer może być sprawcą bólu. Używaj nakładek przyciemniających na monitor, noś okulary z antyrefleksem.
10. Spróbuj odpromiennić miejsce spania – według zielarza o. Grzegorza Sroki migreny mogą być efektem niekorzystnego oddziaływania „żył wodnych” na organizm. Radzi poszukać dobrego radiestety.
Marzena Płocka
fot.shutterstock.com