Przyprawami w nos, czyli jak zwalczyć katar
Chrzan
Świeży korzeń chrzanu długości około 10 cm utrzyj na drobnej tarce i wymieszaj z sokiem wyciśniętym z 2 cytryn. Kilka łyżeczek mikstury jedz przed każdym posiłkiem – rozrzedzi śluz, ułatwi oddychanie.
Chili
Do szklanki wrzątku wsyp pół łyżeczki chili, posłódź miodem, pij taki rozgrzewający napój 3 razy dziennie po filiżance, zawsze gorący. Udrożnisz nos i szybciej pozbędziesz się zalegającej w nim wydzieliny.
Cynamon
Według najnowszych badań ta aromatyczna przyprawa jest znakomitym pogromcą bakterii i wirusów. Jeśli dokucza ci katar, zaparz czarną herbatę i do gorącej wsyp szczyptę cynamonu. Możesz posłodzić ją miodem. Pij kilka razy w ciągu dnia.
Sól
Pomoże przy gęstym katarze. Do płóciennego woreczka nasyp soli kuchennej. Podgrzej go w piekarniku. Ciepły przykładaj na policzki i czoło kilka razy dziennie.
- Plaster miodu na zatoki
Kupisz go u pszczelarza albo w sklepach ze zdrową żywnością. Wybierz gruby, ale nieduży, wielkości kostki cukru. Żuj go przez około 15 minut. Powtarzaj do 6 razy dziennie. Gdy ból zatok zacznie ustępować, możesz zabieg powtarzać rzadziej, raz dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.
- Cebulowa kuracja przeciwkaszlowa
Napar z cebuli
Pokrój drobno 2 cebule, zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem. Po 15 minutach przecedź i posłódź miodem. Pij 2-3 filiżanki dziennie.
Słodki syrop cebulowy
Posiekaj drobno dużą cebulę. Posyp cukrem i wrzuć do słoika. Zakręcony słoik (by nie ulatniały się lecznicze olejki eteryczne) postaw w ciepłym miejscu na godzinę, żeby cebula puściła sok. Odcedź, pij po łyżeczce 3 razy dziennie po posiłku.
- Lipa i kora wierzby obniżą gorączkę
Lipowa herbatka
Łyżkę kwiatu lipy zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Przecedź, posłódź miodem, wypij i połóż się do łóżka, żeby się wygrzać.
Odwar z kory wierzby
Łyżeczkę rozdrobnionej kory wierzby zalej 2 szklankami wrzątku. Gotuj 15 minut pod przykryciem, odstaw na kolejny kwadrans, następnie przecedź. Pij po pół szklanki ciepłego odwaru 4 razy dziennie, najlepiej po posiłku.
- Szałwia i cytryna ugaszą pożar w gardle
Przeciwzapalny napar z szałwii
Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź, ostudź i letnim naparem płucz gardło.
Mikstura ułatwiająca przełykanie
Sok z połowy cytryny zmieszaj z pół łyżeczki soli morskiej i zalej szklanką ciepłej, przegotowanej wody. Płucz gardło nawet kilka razy dziennie.
Zuzanna Grat
fot.shutterstock.com