Trochę mąki, trochę wody. Zamieszać, zagotować. I najtańszy eliksir do skóry gotowy!
Delikatniejszego też raczej nie znajdziecie. W końcu to krochmalem zaleca się pielęgnację odparzonej czy otartej skóry niemowląt. To także stare jak świat panaceum na choroby skórne typu łuszczyca, atopowe zapalenie, egzemy czy świąd.
I na tym wcale nie koniec cudownego działania mąki ziemniaczanej. Bo poza tym, że leczy i pielęgnuje ciało, to jeszcze je upiększa. Zwęża pory, nawilża, a jednocześnie matuje cerę. Zastosowań ma bez liku. Przy tym wcale nie uczula. Znacie drugi taki kosmetyk za grosz?
Łagodząca kąpiel w krochmalu
● W garnku zagotuj 4 litry wody. Do miseczki wsyp 25 płaskich łyżeczek mąki i rozpuść je w litrze zimnej wody, a następnie powoli dolewaj do garnka z wrzącą wodą, energicznie mieszając, by nie zrobiły się grudki.
● Gdy uzyskasz przezroczysty płyn, wlej go do wanny z wodą i wymieszaj. Zanurz się w wodzie na kilkanaście minut. Po zakończeniu kąpieli nie spłukuj wody z siebie, tylko delikatnie osusz ręcznikiem skórę. Takie kąpiele zaleca się osobom z chorobami dermatologicznymi, odleżynami i odparzeniami.
Ekopuder do cery
● Odrobinę mąki ziemniaczanej zmieszaj ze szczyptą cynamonu. Staraj się, by kolor miał zbliżony ton do odcienia twojej skóry.
● Przesyp do małego słoika.
● Puder nakładaj na cerę jak sypki odpowiednik z drogerii – pędzelkiem lub gąbką. Lekki, nie zatyka porów. Idealny do cery tłustej, trądzikowej i alergicznej.
Talk i zasypka w jednym
● Mąką ziemniaczaną posypuj umyte i suche miejsca otarć, odparzeń, ranek. Świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia skóry. Jak kompres. Kiedyś to nią mamy zasypywały odparzoną skórę niemowląt. Maseczka zwężająca pory
● 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej rozmieszaj w garnku z ½ szklanki zimnej wody (w miarę doświadczenia proporcje dostosuj do swoich wymagań).
● Zagotuj, cały czas intensywnie mieszając. Kiedy zrobi się gładki klej, zdejmij z ognia. Wystudź.
● Maseczkę nakładaj na umytą cerę.
● Kiedy całkowicie wyschnie, a ty nie będziesz mogła ruszyć żadnym mięśniem twarzy, to znak, że trzeba ją zmyć. Możesz ją robić codziennie.
Malwina Maj
fot. shutterstock