Otyłość otyłości nierówna. By ją zwalczyć, trzeba wiedzieć jak.
Modelki size plus przekonują nas, że mankamenty ciała można przekuć w ogromny sukces, ale nie każdemu się to udaje. Rubensowskie kształty wciąż nie są w modzie, więc puszyści czują się gorsi od wieszaków...
Ale nie tylko o zdanie innych i własną samoocenę chodzi!! Tu walka idzie o zdrowie – ponadnormatywne kilogramy oznaczają większe zagrożenie udarami, chorobami serca, cukrzycą typu 2, nowotworami, problemami ze stawami i kręgosłupem. Bycie w miarę puszystym jest ok – ale z nadmiernym tyciem należy walczyć.
Jak to robić skutecznie?
Najpierw musimy ustalić, jakiego typu otyłość nas dopada, a wtedy dobrać odpowiedni sposób, jak temu zaradzić. Jest sześć typów otyłości i tylko jeden z nich to skutek jedzenia ponad miarę. Oto lista wszystkich przyczyn.
1. Nadmierne objadanie się
Obżarstwo powoduje przyrost tłuszczu nie tylko na brzuchu, lecz także w innych miejscach: na ramionach, szyi i twarzy. By zwalczyć te pokłady tłuszczu, potrzebujesz żelaznej konsekwencji w ograniczaniu jedzenia, zwłaszcza cukrów i smażonych, tłustych potraw. Jeśli ciągle dręczy Cię głód, na przekąski wybieraj warzywa i mało kaloryczne owoce czy sucharki. Postaraj się stopniowo zmniejszać ilość dziennie przyjmowanych kalorii. Najlepiej jest każdego dnia jeść pięć niewielkich posiłków.
2. Brak ruchu
W tym wypadku tłuszczyk zazwyczaj odkłada się na brzuchu i w dolnej części pleców. Ten typ otyłości może dotknąć osoby, które do niedawna dużo ćwiczyły, lecz zaprzestały treningów, a mają skłonności do tycia. Jeśli nie możesz kontynuować intensywnych treningów, jedz posiłki o stałych porach, w równych odstępach czasu.
3. Zbyt duża ilość glutenu
To najczęściej problem kobiet. Na wadze najbardziej przybierają uda i pośladki. Staraj się nie palić, nie pić, a jeśli pracujesz na siedząco, często wstawaj, rozciągaj się, zażywaj ruchu. Wspaniałe efekty dają ćwiczenia z ciężarkami.
4. Nerwowy żołądek
Stres, depresja, niepewność, lęk – wszystko to może prowadzić do większej liczby kilogramów. Zestresowanym osobom rośnie brzuch. Zamiast podjadać pączki czy cukierki, umów się na wizytę u psychologa. Choć ciężko jest wydostać się z dołka, nie zapominaj o zdrowiu. Zadbaj o swoje ciało i zacznij ćwiczyć, a poprawi się również twoja kondycja psychiczna.
5. Problemy z krążeniem
Jeśli wcale się nie objadasz, a twoje nogi ciągle tyją, możliwe, że jest to część spadku, który otrzymałeś w genach. Rada? Biegaj i wspinaj się po schodach, żeby pobudzić krążenie krwi w nogach.
6. Miażdżyca
Skutkiem tego schorzenia jest nadmierna ilość tłuszczu na brzuchu, a nawet problemy z oddychaniem. Jeśli masz zdiagnozowaną miażdżycę, koniecznie odstaw papierosy i alkohol, zrezygnuj nawet z wieczornego kieliszka wina na rozluźnienie.
Maja Kotecka
Fot.: Shutterstock