Solniczka z kuchni przyda się w łazience – z nią wygładzisz skórę, a włosom dodasz blasku.
Domowe SPA: właściwości soli
Choć jest pod ręką przez cały rok, nikt o niej nie myśli jako o kosmetyku. A to błąd! Dodana do kąpieli nie tylko nawilży i wygładzi cerę, ale też wyciągnie toksyny, nieco zmniejszy obwody. Solny piling zaś poprawi krążenie i złuszczy martwy naskórek. Z kolei włosom schowanym pod czapką również przyda się trochę solnej mgiełki, będą mniej przyklapnięte i zyskają na objętości. A gdy się przeziębisz, wyleczysz solą zbolałe i zaczerwienione gardło. Co więcej, cała kuracja będzie cię kosztowała najwyżej kilka złotych.
Jaką sól wybrać?
Dobra jest i morska, i zwykła kamienna. Do pilingów lepsza jest gruboziarnista, gdyż drobna za szybko się rozpuści i nie będzie odpowiednio ścierać. Ale nie warto kupować drogiej różowej soli himalajskiej, bo jest za duża i za twarda. Jeśli chcesz słono płacić, to już lepiej za sól z Morza Martwego, która, ze względu na zawartość różnych minerałów, słynie z leczniczych właściwości. Taka sól dodana do kąpieli pomoże m.in. wyrównać ilość magnezu z organizmie, a więc pożegnać się z kurczami mięśni czy stanami lękowymi.
Czytaj etykiety!
Większość soli dostępnych na rynku zawiera przeciwzbrylacze, na przykład E536. To inaczej żelazocyjanek potasu, który powstaje przy oczyszczaniu gazu koksowniczego. Może podrażnić skórę, a nawet zaszkodzić nerkom.
Sól do kąpieli
Wsyp do kąpieli szklankę soli, dodaj kilka kropli ulubionego olejku i poleż w cieple kwadrans. Taki zabieg funduj sobie tylko raz w tygodniu, bo sól osusza. Możesz zaszaleć, wybierając olejek:
•cytrynowy działa antydepresyjnie, poprawia pamięć,
•eukaliptusowy pomaga na bóle mięśni i przy zmęczeniu,
•z drzewa herbacianego zwiększa odporność,
•lawendowy jest antybakteryjny i przeciwgrzybiczny,
•pomarańczowy koi nerwy.
Zamiast szamponu na łupież
Przed myciem włosów wetrzyj w skórę głowy trochę soli kuchennej i chwilę pomasuj. Pozbędziesz się martwego naskórka. Potem umyj włosy łagodnym naturalnym szamponem i spłucz.
Płyn do płukania ust
W pół szklanki wody rozpuść łyżeczkę soli i sody oczyszczonej. Roztworem przepłukuj gardło. Usunie szkodliwe bakterie i nieprzyjemny zapach
z ust. Wyleczy anginę.
Mgiełka do włosów
Do małej (maksymalnie 100 ml) butelki z atomizerem wsyp łyżkę soli i zalej wodą destylowaną. Dodaj kilka kropli olejku lawendowego i wymieszaj. Sprejem spryskaj włosy, ugniataj je dłońmi, a ułożą się w delikatne fale.
Sól optycznie podwoi objętość włosów.
Piling do ciała
Wymieszaj garść soli z oliwą i wetrzyj w wilgotną skórę. Masuj chwilę, a potem spłucz ciepłą wodą. Po tym zabiegu nie musisz używać balsamu. Uwaga: sól wcierana w suchą skórę ma działanie lekko żrące, więc trzeba omijać wszelkie ranki i otarcia albo zaczekać z pilingiem, aż się zagoją.
Teskt: Daria Piotrowska
Fot. Shutterstock