Niczym w zwierciadle odbija się w nich stan naszego zdrowia. Wystarczy umieć go odczytać.
Zmienione kolor i struktura paznokci są znakiem zaburzeń w organizmie:
● Zielonkawy, żółtawy – może wskazywać na grzybicę, łuszczycę, przewlekłe zapalenie zatok. Zgłoś się na badania do dermatologa, a jeśli cierpisz też z powodu bólów głowy
– idź po poradę do laryngologa.
● Biały – możesz mieć zbyt niski poziom żelaza we krwi, problemy z tarczycą albo chore nerki. Zrób badania krwi i moczu.
● Jasne lub białe plamki – mogą być objawem niewłaściwego poziomu żelaza, wapnia, cynku i biotyny. Idź do lekarza i uzupełnij dietę w tłuste morskie ryby, orzechy, nabiał i liściaste warzywa.
● Czarne punkty i przebarwienia – najczęściej są wynikiem urazu, powinny zniknąć po kilku tygodniach.
● Brązowe przebarwienia – ich przyczyną jest najczęściej palenie papierosów. Możesz zastosować specjalne wybielające emalie albo regularnie robić okłady z ciepłej oliwy z cytryną – wtedy plamy znikną.
● Rozdwajają się – świadczy to o niedoborze witamin A, D, E, wapnia i krzemu. Jedz bardzo dużo jabłek, kasz, pomarańczowych warzyw.
● Szorstkość płytki – może się pojawiać, gdy często korzystasz z kąpieli w basenie w chlorowanej wodzie. Po wyjściu umyj stopy i natłuść delikatnym kremem.
● Bruzdowatość płytki – pojawia się po leczeniu antybiotykami albo silnym stresie. Jedz probiotyki (jogurty, kwaszoną kapustę) i naucz się relaksować.
● Pogrubienie płytki – to wynik starzenia się paznokci albo też grzybicy lub łuszczycy. Lakier przeciwgrzybiczny i natłuszczające olejki poprawią ich stan.
● Paznokcie wygięte w kształt łyżki – to znak, że masz zbyt niski poziom żelaza. Wzbogać dietę w buraki, mięso i podroby.
Anna Forecka
fot. shutterstock