Przyjrzyj się dokładnie skórze swojej twarzy. Zobaczysz od razu, czy coś złego dzieje się w organizmie!
Skóra to zwierciadło zdrowia! O czym świadczyć mogą zmiany na twarzy? Sprawdź!
Skóra zaczerwieniona i chropowata
Szczególnie na policzkach, skrzydełkach nosa, pod oczami, na środku czoła czy brodzie może być objawem trądziku różowatego.
Występuje on najczęściej u kobiet w wieku 30–50 lat i lekarze jeszcze nie wiedzą, co go wywołuje. Niewykluczone, że to przypadłość genetyczna.
Trądzik różowaty trudno się leczy, może się rozprzestrzeniać i zaostrzać, dlatego jak zauważysz pierwsze objawy, jak najszybciej idź do dermatologa. Zaordynuje ci odpowiednie antybiotyki i smarowidła przeciwzapalne, które złagodzą zaognienie.
Skóra biała jak papier
Może świadczyć o anemii. Wtedy zaczynają brzydnąć też paznokcie, które stają się lekko niebieskawe u nasady, a oczy zaczynają lśnić niezdrowym blaskiem. Możesz to dodatkowo zbadać: zbliż się do lusterka i odciągnij dolną powiekę – bladoróżowa skóra w jej wnętrzu zmieni kolor na ciemniejszy. Jeśli zadzieje się to szybko, jest w porządku, jeżeli trwa dłużej niż kilka sekund – to oznaka anemii.
Idź na badania krwi i sprawdź poziom żelaza. Jeśli będzie zbyt niski, biegnij do lekarza po suplementy żelaza i wprowadź do codziennego jadłospisu wątróbkę, kaszankę, pasztety i zielonolistne warzywa – to dobre źródła tego mikroelementu.
Ciemne przebarwienia na skórze
Obszary przebarwionej skóry, zwykle występujące jako obręcze wokół szyi, mogą być znakiem insulinoodporności lub wskazywać na cukrzycę typu 2. Możesz też zauważyć podobne przebarwienia w innych miejscach swojego ciała – na kolanach czy pod pachami.
Zbadaj poziom glukozy we krwi. Zgubienie zbędnych kilogramów i ograniczenie węglowodanów w diecie jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozwojowi cukrzycy.
Pryszcze na czole i policzkach
Naturoterapeuci twierdzą, że robią się na skutek powolnego trawienia i źle działającej wątroby. Zwłaszcza pryszcze na czole wskazują na kłopoty trawienne. Bolesne pryszcze na brodzie zaś mogą być objawem zespołu wielotorbielowatych jajników. U palaczy często pojawiają się na policzkach, gdyż na nich odbija się kondycja płuc.
By poradzić sobie z wypryskami, należy zmienić dietę. Ogranicz jedzenie nabiału, rafinowanego cukru i innych wysoko przetworzonych węglowodanów (czekolad, ciastek). Zacznij jeść orzechy, czerwone i pomarańczowe warzywa, łykaj suplementy witaminowe z cynkiem i witaminą A – mają wpływ na budowę skóry. Pij herbatki z mniszka lekarskiego i czerwonej koniczyny – oczyszczają krew. Zajadaj miód – to naturalny antybiotyk.
Suche placki na skórze
To zazwyczaj oznaki alergii skórnej. Najczęściej uczulającym jedzeniem są: jajka, nabiał, soja, fistaszki, truskawki, zboża i ryby. Mogą je powodować również pleśnie, kurz i sierść zwierząt. Postaraj się metodą prób i błędów eliminować podejrzane pokarmy i alergeny, sprawdzaj, czy objawy skórne ustępują.
Czasami suche placki bywają też rezultatem łuszczycy oraz niedoborów kwasów tłuszczowych – wtedy pomogą tylko maści sterydowe od lekarza albo regularne łykanie tranu bogatego w kwasy tłuszczowe, które prowokują samoleczenie się skóry.
Maja Kotecka
fot. shutterstock