Każdego może dopaść taki ból głowy, że nie wystarczy napić się wody i zjeść banana, by go uśmierzyć. Co zatem robić, gdy mamy tendencję do jakiegoś rodzaju bólu? Zacząć jeść to, czego on się boi.
Ból zatokowy
Objawia się uciskiem w obrębie czoła, policzków, przy nosie, promieniuje od punktu między brwiami. Często towarzyszy mu podwyższona temperatura.
Co go wywołuje? Zapalenie zatok albo zwykłe przewianie.
Co jeść i pić? Wodę z cytryną i imbirem, która zmniejszy stan zapalny oraz otworzy zatoki; po wypiciu takiego napoju zapanuje w nich odpowiednie ciśnienie. Poza tym wcinaj kaszę jaglaną, płatki owsiane i gryczane, marchewkę, dynię, pomidory, cukinię, szpinak czy paprykę. Potrawy doprawiaj imbirem oraz kurkumą i czosnkiem.
Ból napięciowy
Uporczywie ściska całą głowę, szczególnie w tylnej części, tuż nad karkiem, przy skroniach albo na całym czole. Może promieniować do oka i dalej, w głąb mózgu. Bywa tak silny, że powoduje nudności albo wymioty.
Co go wywołuje? Zazwyczaj stres, bo przez niego napinają się mięśnie szyi, twarzy i skóra głowy. Wielogodzinne spięcie wywołuje duży dyskomfort, a jego skutkiem jest ból.
Co jeść i pić? Herbatkę imbirową, miętową albo melisę – na pewno pomogą się rozluźnić. Do jedzenia dodawaj świeżą miętę, na przykład przygotowując sobie kaszę bulgur z warzywami albo dietetyczne klopsiki z indyka czy kurczaka. Dodatkowo olejkiem miętowym posmaruj twarz na linii włosów, a poczujesz przyjemny chłód i ulgę.
Ból okrężny oka
Zwykle pojawia się wokół jednego oka, ale promieniuje niemal na pół czaszki. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.
Co go wywołuje? Podwyższone ciśnienie w oku, zespół suchego oka, problemy z przegrodami nosowymi oraz alergie na pyłki.
Co jeść i pić? Dużo przegotowanej wody, która nawilży całe ciało i pomoże wypłukać szkodliwe substancje.
Postaw na owsianki, kaszę jaglaną, pełnoziarnisty makaron, zielone warzywa, paprykę i pomidory. Pamiętaj, że tłuste sery, wędliny, konserwy blokują przepływ energii w czakrach i powodują jej zastoje.
Ból migrenowy
Najczęściej atakuje osoby między 25. a 55. rokiem życia. Jest złożony, może przyjmować różne postacie: pulsowania po jednej stronie głowy, kłucia w skroniach, nadwrażliwości na światło, zapach, dotyk, mrowienia i drętwienia twarzy, a także zaburzeń widzenia. Zazwyczaj promieniuje od czubka głowy w dół.
Co go wywołuje? Nie wiadomo, choć z pewnością na migreny nie pomaga picie alkoholu, zarywanie nocy, branie silnych leków, hormonów, długotrwały stres.
Co jeść i pić? Wszystko, co zawiera witaminę B¹², rybo-flawinę, magnez oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Czyli? Głównie produkty zwierzęce, mięso, tłuszcze, ryby, oleje, a także kakao, szpinak, brokuły, pomidory.
Słaba głowa Barana
Każdy znak zodiaku ma określone miejsce w ciele, które jest słabsze i przez to bardziej podatne na choroby. Głowa jest piętą achillesową solarnych Baranów, a także osób, które w swoich horoskopach urodzeniowych mają w tym znaku ascendent, Marsa czy wierzchołek szóstego domu. Są one bardziej narażone na: bóle głowy, migreny, bóle zębów będące skutkiem zapalenia okostnej, choroby oczu, zawroty głowy, udar mózgu, zapalenie opon mózgowych, a także na zranienia głowy lub twarzy.
VAYU MUDRA (MUDRA WIATRU)
Pomocna w bólu głowy, rwie kulszowej, a także przy drżeniu rąk.
•Zegnij palec wskazujący, dotknij opuszkĄ wnętrza dłoni. kciukiem przyciśnij zgięty palec. Pozostałe palce miej wyprostowane. Wykonuj Mudrę 30 sekund.
lena Blik
fot.shutterstock.com