Samodzielne badanie piersi zajmuje tylko 10 minut, a często potrafi uratować życie.
Angelina Jolie w obawie przed rakiem piersi usunęła je obydwie. Za jej przykładem poszły inne kobiety, mające genetyczne skłonności do tej choroby. Moja przyjaciółka spanikowała, i mimo że nie miała fatalnych genów, zaczęła się zastanawiać, czy aby nie pójść śladem Angeliny. Tak profilaktycznie. Przecież każda kobieta jest narażona...
Szybko wybiłam jej to z głowy. – Taka profilatyka to głupota. Wystarczy, jak sama będziesz się badać raz w miesiącu – powiedziałam. – A jeśli będziesz robić to właściwie i w odpowiednim czasie miesiąca, to jeśli coś wykryjesz, lekarze szybko się z tym uporają. Dziwię się, że do tej pory tego nie robiłaś.
– Bo uważałam, że jak się nie będę badać, to niczego nie wykryję...
– Co nie znaczy, że nic ci nie urośnie – westchnęłam. – Taka strusia taktyka źle się kończy. Zacznij myśleć inaczej: jeśli będziesz się badać, to dasz sobie szansę.
Najlepiej badać piersi raz w miesiącu, gdy Księżyc jest w III kwadrze, czyli zmierza do nowiu. W tym czasie jego oczyszczający wpływ sprawia, że nasze ciało nie jest nabrzmiałe czy napuchnięte zbyt dużą ilością zatrzymanej w organizmie wody, więc łatwiej jest wyczuć pod skórą wszelkie guzki.
Dotykanie
Połóż się wygodnie na plecach, a prawą rękę podłóż pod głowę (kobiety o dużym biuście powinny podłożyć poduszkę pod lewy bark).
Lewą dłonią zacznij mocno uciskać pierś. Rób to bardzo dokładnie, fragment po fragmencie. Staraj się trzymać rękę równolegle do powierzchni skóry i dotykać pierś całą powierzchnią dłoni, a nie tylko końcem palców.
Rak piersi może dawać przerzuty do węzłów chłonnych pachy i okolic obojczyka. Dlatego sprawdź pachę, a następnie dołki nadobojczykowe, czy nie ma tam powiększonych węzłów chłonnych (w postaci guzków).
Po zbadaniu prawej piersi, powtórz całe badanie dla lewej piersi.
Oglądanie
Rozbierz się do pasa i stań przed lustrem
Dokładnie przyjrzyj się piersiom: czy nie ma zmian w ich wyglądzie, kształcie, wielkości, kolorze brodawek, czy nie pojawiły się na nich wypryski, zgrubienia, przebarwienia i zapadnięcia. Następnie porównaj wielkość obu brodawek. Pamiętaj też o obejrzeniu górnej części piersi dochodzącej do pachy.
Stań profilem do lustra, spleć ręce z tyłu głowy i obrócić się tak, by dobrze obejrzeć biust z jednego, a następnie z drugiego boku. Oprzyj dłonie na biodrach i naciskaj je tak mocno, aby odczuć napinanie się mięśni klatki piersiowej.
Teraz przyjrzyj się w odbiciu, czy nie ma żadnych niepokojących zmian.
Pochylając się do przodu, obejrzyj piersi i sprawdź, czy nie są widoczne zagłębienia lub pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi lub zapadnięcia brodawek.
Sposoby badania dotykiem
Istnieją trzy techniki badania piersi dotykiem. Wybierz tę, która ci najbardziej pasuje:
Ruchy okrężne
Badanie rozpocznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.
Ruchy promieniste
Podziel pierś jak tarczę zegara i przesuwaj dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3... zataczając niewielkie koła, aż zostanie zbadana cała pierś.
Ruchy góra-dół
Pierś podziel na wąskie pionowe paski, a następnie kieruj ruch ręki na przemian do góry i do dołu, zataczając małe koła.
IL
fot.shutterstock.com