Na dworze chłód, w domu suche powietrze. Twoja skóra krzyczy – ratunku!! Na szczęście wszystko, co potrzebne do jej pielęgnacji, znajdziesz we własnej kuchni.
Upiększanie w wannie
Kąpiel może być nie tylko relaksem, ale i przyjemną pielęgnacją. Gdy dodasz do wody goździki, rozgrzeje i ujędrni ciało, a gdy wrzucisz płatki owsiane, wygładzi i nawilży skórę.
Kąpiel goździkowa
Ta korzenna przyprawa działa antybakteryjnie i zapobiega nadmiernej potliwości, pobudza także krążenie i dodaje skórze sprężystości. Więcej! Odświeżający zapach goździków ukoi twój system nerwowy.
• Dwie łyżeczki goździków utłucz w moździerzu na proszek, wymieszaj z łyżeczką sody oczyszczonej, wsyp do wanny z ciepłą wodą. Możesz też dodać cieniutko pokrojoną skórkę pomarańczy. Relaksuj się w kąpieli przez 20 minut.
Kąpiel w owsianym kisielu
Wystarczy zrobić owsiankę na wodzie, by stworzyć cud-kosmetyk. Wywar z płatków zostawia bowiem na skórze łagodzącą i nawilżającą warstwę ochronną.
• Do litra wrzątku wsyp szklankę płatków, zagotuj. Zdejmij z ognia, przecedź przez gazę i uzyskany płyn wlej do wanny z wodą. W kąpieli masuj skórę okrężnymi ruchami dłoni.
Po kąpielach, najlepiej w jeszcze wilgotną skórę wcieraj natłuszczające olejki – tak zatrzymasz w niej wodę!
Wzmacnianie włosów
Kosmyki upychane pod czapkami i ciągle narażone na przebywanie w wysuszonym kaloryferami powietrzu często stają się łamliwe i kruche. Pomoże im wygładzanie naturalnymi odżywkami.
Odżywka z kefiru lub jogurtu
Sfermentowane mleko jest bogate w składniki odżywcze, a zawarty w nim kwas mlekowy delikatnie oczyszcza włosy z resztek pianek czy lakierów. Dzięki temu fryzura staje się lśniąca jak lustro!
• Szklankę kefiru albo jogurtu połącz z trzema łyżkami oleju, gotową masą natrzyj suche włosy, pasmo po paśmie. Trzymaj 5 minut, spłucz i umyj głowę szamponem.
Maska z żółtka
Żółtko jaja zawiera lecytynę, która odżywia cebulki i cudownie wygładza łuski włosa.
• Wymieszaj 3 żółtka z łyżeczką miodu oraz połową łyżeczki oleju. Papkę nałóż na skórę głowy oraz włosy, a następnie zawiń głowę w folię i owiń ręcznikiem. Po 20 minutach zmyj szamponem.
Odżywki do włosów stosuj raz w tygodniu.
Wygładzanie ust
Wiadomo, że nie powinno się oblizywać warg w chłodne dni, ale czasem ciężko się powstrzymać… Jeśli twoje usta są ciągle spierzchnięte mimo smarowania pomadką, zwróć uwagę, czy nie ma w niej alkoholu. Jeżeli tak – od razu wyrzuć ją do kosza – nie pomoże ci, tylko zaszkodzi! Zamiast niej nakładaj naturalne odżywki. A wieczorem podczas mycia zębów postaraj się delikatnie oczyścić wargi szczoteczką – tak zetrzesz martwy naskórek.
Słodka albo tłusta powłoczka
• Smaruj usta oliwą albo miodem, obydwie substancje mają nawilżająco-wygładzające właściwości.
Nawilżanie dłoni
Kiedy na dworze jest zimno, dłonie często stają się suche i piekące. Tylko spokojnie! Pomoże im intensywna pielęgnacja wprost z natury.
Aloesowy krem
Miąższ aloesu ma właściwości regenerujące i intensywnie nawilżające, jest też antyalergiczny, więc mogą go używać nawet najwięksi skórni wrażliwcy. Do przygotowania aloesowych kosmetyków powinno się wybierać rośliny, które mają 3 lata – wtedy ich moc jest największa.
• Około 10 łodyżek aloesu zmiel i wyciśnij z nich miąższ. Wymieszaj z łyżką oliwy oraz łyżeczką soku z cytryny. Przełóż papkę do szklanego naczynia, wcieraj ją w dłonie po każdym myciu.
Cynamonowa maska
Niebiańsko pachnąca przyprawa pobudza krążenie w skórze i rozgrzewa. Po wymieszaniu z wodą tworzy lekko oleistą papkę, która dokładnie otula i natłuszcza skórę.
• Dwie łyżeczki cynamonu zalej 3–4 łyżkami wrzątku, zakryj spodkiem i odstaw na 15 minut. Po tym czasie papkę połącz z dużą łyżką dowolnego kremu, dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek. Maskę wcieraj w dłonie przed snem.
Okład z białej fasoli
Działa nawilżająco, odżywia i wygładza skórę, ponieważ zawiera duże ilości witaminy z grupy B i magnez. Likwiduje też obrzęki dłoni wywołane różnicami temperatur.
• Pół szklanki ugotowanej fasoli rozgnieć widelcem na papkę i dodaj łyżeczkę miodu oraz taką samą ilość oliwy. Nałóż na dłonie i po 10 minutach zmyj letnią wodą.
Kremu, maski i okładu możesz też użyć do nawilżania skóry na całym ciele – wtedy musisz tylko dwu-, trzykrotnie zwiększyć proporcje składników.
Ida Luna
fot.shutterstock.com