Pokaż mi swoją twarz, a powiem ci, co jej szkodzi
Spuchnięte powieki i worki pod oczyma? Szary odcień cery? Wypryski, na które nie pomagają nawet antybiotyki? Zamiast szprycować się lekami czy zatykać pory grubym podkładem przyjrzyj się temu, co kładziesz codziennie na swój talerz lub nalewasz do kieliszka. Być może przedawkowałeś swoje ulubione jedzenie i dlatego wyglądasz o dekadę starzej. Winnych szukaj wśród nabiału, glutenu, cukru i wina. Każdy z nich powoduje inne problemy i wywołuje inne objawy.
Wino
Twarz winna: . skóra sucha, zbyt czerwona . zaczyna obwisać, tworząc zmarszczki . powiększone pory . obwisłe powieki . pogłębione linie prowadzące od nosa do kącików ust
Szklaneczka czerwonego wina pod wieczór lub do obiadu doskonale wpływa na zdrowie i trawienie. Jedno piwo przepłukuje nerki. Kieliszek pieprzówki przy przeziębieniu postawi na nogi. Ale to wszystko. Zbyt wiele alkoholu niszczy i zdrowie, i urodę. Alkohol wysusza skórę, szkodzi wątrobie i nerkom. Nie wspominając nawet o zgubnych skutkach uzależnienia.
No dobrze, ale jeśli musimy wypić więcej niż jeden kieliszek, a nie chcemy, by na naszej twarzy (i nerkach) się to odbiło? W takim razie trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad: ustal w tygodniu co najmniej dwa dni trzeźwości; unikaj upijania się na umór (kobiety nie powinny pić więcej niż setkę dziennie); pij czysty alkohol, jak rum, tequila czy czysta wódka na bazie ziemniaków lub zboża; wybieraj wina o mniejszej zawartości cukrów, jak np. pinot noir.
Nabiał
Twarz nabiałowa: . spuchnięte powieki . blade policzki . ciemne worki pod oczami . różne wypryski na twarzy . trądzik
Nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym wieku, gdyż z upływem czasu tracimy enzymy, które pozwalają nam trawić krowie mleko – dzieje się to wolniej, jeśli nigdy nie przestaliśmy go pić. Nietolerancja laktozy przynosi bóle brzucha, obniżoną energię, puchnięcie i wzdęcia. U niektórych symptomy potrafią być tak mocne, że ludzie ci nie są w stanie zjeść nic zawierającego mleko – w tym lodów – bez szybkiej negatywnej reakcji organizmu.
Z nowych badań wynika, że generalnie krowie mleko nam nie służy i może przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń – nawet jeśli nie cierpimy na nietolerancję, tylko po prostu jemy nabiału za dużo. Co nie znaczy, że mamy go nie jeść wcale. W najnowszej piramidzie żywieniowej znajduje się on bowiem na czwartym miejscu zdrowej diety.
Gluten
Twarz glutenowa: . spuchnięcie . ciemniejsze placki na brodzie . zaczerwienione policzki . krosty, głównie na czole, policzkach i brodzie
Ostatnio unikanie glutenu stało się bardzo modne. Prawda jest jednak taka, że nie każdemu on szkodzi. Oczywiście osoby, które są nań uczulone, powinny go unikać, reszta z nas jednak nie musi trzymać się od niego z daleka.
Jak ze wszystkim jednak, tak i z glutenem nie można przesadzić. Jeśli widzisz u siebie oznaki twarzy glutenowej, to znak, że warto jednak postarać się wyeliminować go z diety, choćby częściowo, a wszystkie oznaki przedawkowania znikną.
Co w zamian? Wybierz pozbawione glutenu ziarna np. amarantusa, ziarna komosy ryżowej czy gryki, brązowy lub dziki ryż zamiast białego.
Cukier
Twarz cukrowa: . poziome zmarszczki . jasne worki pod oczami . krosty na całej twarzy . jasny, ale nieprzyjemnie szary odcień cery
To, że zbyt dużo cukru szkodzi zdrowiu, wie każdy. Cukrzyca, otyłość... Ale cukier wpływa też na wygląd twarzy – utwardza kolagen, który nadaje skórze jędrność, przez co łatwiej powstają zmarszczki i zwiotczenie skóry. Gdy nachodzi cię potrzeba na coś słodkiego, spróbuj zamiast tego zjeść coś z dużą ilością sycącego białka.
Jeśli to nie pomoże, ogranicz się do jednego ciasteczka lub kawałka czekolady. Choć często jemy dalej z rozpędu, tak naprawdę mała cząstka czegoś słodkiego z reguły całkowicie wystarczy, by zlikwidować nasz głód.
Maja Kotecka
rys. A.S