Zrewolucjonizował codzienne menu Brytyjczyków. Zamiast chipsów i batonów nauczył dzieci jeść warzywa i owoce. Pokazuje światu, jak gotować smacznie i zdrowo. Został za to odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Jest na liście najbogatszych młodych Wyspiarzy. A ma dopiero 34 lata!
W szkole nie szło mu najlepiej. Mimo że Słońce Jamiego Olivera jest w znaku inteligentnych Bliźniąt, chłopakowi brakowało pilności i cierpliwości do nudnych przedmiotów. Szybko porzucił szkołę i zaczął uczęszczać do Westminster Catering College, w którym zdobył zawód kucharza. Gotowanie miał we krwi, ponieważ jego ojciec prowadził w Essex pub, gdzie podawano tradycyjne angielskie dania. Jednak sławę zyskał nie dzięki rodzimemu jedzeniu, ale gotowaniu w stylu włoskim.
Nagi szef
Kiedy dekadę temu przyuczał się do zawodu we włoskiej restauracji w Londynie, pojawił się na kilka minut w filmie dokumentalnym BBC. Słońce w horoskopie Jamiego jest w opozycji z Neptunem, który daje charyzmę i medialność. Chłopak został więc zauważony przez producentów telewizyjnych i dostał swój własny program, który mimo jego protestów otrzymał kontrowersyjny tytuł: „Nagi szef”. Do dziś jest to pseudonim Jamiego...
Program osiągnął w Wielkiej Brytanii wielki sukces, książka z przepisami Jamiego sprzedała się w rekordowym nakładzie, a on sam został poproszony o przygotowanie śniadania dla ówczesnego premiera Tony'ego Blaira. Tytuł programu miał zaszokować widzów i przyciągnąć ich uwagę: nagie, czyli świeże i prosto przyrządzone, miało być jedzenie, nie kucharz. Uran, planeta zaskoczenia i skandali, jest bardzo silna w horoskopie Jamiego (znajduje się blisko ascendentu). Dlatego wiele razy będzie wykorzystywał prowokację jako sposób na przyciągnięcie widzów przed telewizory.
Jamie Oliver, ur. 27.05.1975, Bliźnięta
Chętny do pomocy
Cała późniejsza kariera Olivera opierała się właśnie na tym uranicznym szokowaniu widzów i konsumentów. Jamie często i bez ogródek zaczął na przykład wypowiadać się w prasie i telewizji, co sądzi o tzw. śmieciowym jedzeniu, czyli tym, co sprzedają fast foody i sklepy z gotową żywnością do podgrzania w mikrofalówce. Stracił przez to lukratywny kontrakt reklamowy, jaki podpisał z brytyjską siecią delikatesów Sainsbury's.
Oliver nie tylko chciał zarabiać więcej, ale zdecydował, że dzięki temu, co zdobył, będzie pomagał innym. W jego horoskopie ascendent wypada w znaku Wagi, a to oznacza, że mistrz rzeczywiście lubi pomagać ludziom. Do tego wpływ Neptuna na Słońce wskazuje, że w życiu kieruje się on wyższymi wartościami i z chęcią poświęca się działalności charytatywnej. Tak też się stało. Oliver, oprócz wydawania książek i robienia kolejnych programów o gotowaniu, zaangażował się w wiele społecznych projektów, które całkowicie zmieniły przyzwyczajenia żywieniowe wielu Brytyjczyków.
Stop jedzeniu śmieci!
Zaczął od dzieci, bo w jego horoskopie Wenus jest najwyżej położoną planetą, do tego w rodzinnym znaku Raka, blisko punktu kariery MC (medium coeli) i planety Saturn, która oznacza obowiązki, jakie w życiu trzeba wypełnić. „Karm mnie lepiej” – tak nazywała się akcja, którą Jamie przeprowadził w wielu angielskich szkołach w 2005 roku. Wyedukował kucharki i ułożył nowe, zdrowe menu, które zawierało warzywa i owoce, wcześniej obecne w śladowych ilościach na szkolnych talerzach.
Akcja wzbudziła falę protestów w całym kraju. Dzieci pluły zdrowym jedzeniem i domagały się frytek i smażonych kurczaków. Rodzice po kryjomu przemycali dzieciom do szkoły jedzenie z fast foodów. W prasie pojawiły się artykuły na temat wartości odżywczych smażonych frytek i ziemniaka. Na pomoc przyszedł Jamiemu sam premier Tony Blair, który znalazł w budżecie kilka milionów funtów na dofinansowanie obiadów szkolnych, dzięki czemu wszystkie kucharki mogły przejść szkolenia i zacząć gotować zdrowiej i smaczniej.
Jamie uczył też młode bezrobotne matki mieszkające na brytyjskiej prowincji, jak tanio gotować swoim dzieciom zdrowe jedzenie, zamiast kupować śmieciowe półprodukty w markecie. W 2009 roku zaś pojechał do USA, aby w Zachodniej Wirginii zmieniać złe nawyki żywieniowe Amerykanów. Inne jego akcje społeczne to założenie w 2002 roku Fundacji Piętnastka (Fifteen), dzięki której co roku 15 młodych Brytyjczyków z kryminalną lub narkotykową przeszłością mogło kształcić się na kucharzy. Do tego celu powstała w Londynie restauracja Fifteen, która szybko stała się bardzo popularnym miejscem; dziś stolik trzeba rezerwować kilka dni wcześniej.
Jamie umie łączyć biznes z działalnością charytatywną dzięki wpływowi dobroczynnej planety Jowisz na jego punkt relacji z ludźmi (descendent). Czego się dotknie, na tym od razu zarabia miliony. Akcja została później rozszerzona na inne kraje (Holandia) i kontynenty (Australia).
Kąpiel w tłuszczu
„Jak jeść i przeżyć” to tytuł jednego z najbardziej kontrowersyjnych programów o jedzeniu, jaki wyemitowano w brytyjskiej telewizji. Nagrany został w 2008 roku, a my możemy go oglądać na kanale kuchnia.tv. Jamie wraz z ekspertami od zdrowego żywienia uświadamia widzom, co zawierają produkty sprzedawane w marketach, z czego składa się śmieciowe jedzenie i dlaczego zła dieta może zrujnować życie.
Wszystkiemu towarzyszą szokujące badania i pokazy na 18 ochotnikach, jak np. kąpiel jednego z nich w wannie wypełnionej tłuszczem, jaki spożywa on w ciągu jednego roku. Inny ochotnik dzięki połknięciu miniaturowej kamery ujawnił widzom zniszczone złym jedzeniem wnętrze swojego brzucha. Jamie udowadnia w ten sposób, dlaczego dieta bogata w tłuszcz, cukier, sól i puste kalorie, a uboga w witaminy i składniki odżywcze, jest jedną z głównych przyczyn chorób serca, raka oraz cukrzycy.
Jego zapał w krzewieniu zdrowego żywienia widać w horoskopie: Jamie ma Księżyc w ziemskim znaku Koziorożca, co pozwala mu na dyscyplinę i chęć ograniczania złych nawyków.
Ta pozycja Księżyca daje mu też siłę do wskazywania i oceniania błędów, jakie popełniają inni.
Zwierzęcy holokaust
Najbardziej wstrząsającym odcinkiem „Jeść i przeżyć” był ten, w którym Jamie pokazał, w jakich warunkach hodowane są zwierzęta na farmach. Nazwał to współczesnym zwierzęcym holokaustem. Program zawierał drastyczne sceny, które pokazywały, w jak nieludzkich warunkach przebywają świnie i kury, które trafiają potem na nasz stół. Publiczność w studiu płakała, a ministerstwo rolnictwa plątało się w zeznaniach.
W Wielkiej Brytanii zaczęto na wszystkich produktach umieszczać informacje, skąd pochodzą i jak je hodowano. Nawet McDonald’s przyłączył się do tej akcji. Pokłosiem tego jest też polska inicjatywa „Nie kupuj trójek”.
Oliver jest więc nie tylko świetnym, innowacyjnym kucharzem, ale i zaangażowanym społecznie idealistą, któremu udaje się zmieniać świat.
Tekst: Mii Krogulska, Iza Podlaska
Fot. Corbis, BE&W