Nie zawsze ma się czas na długi odpoczynek czy urlop. Co wtedy? Okazuje się, że mając do dyspozycji pięć minut, można poczuć się luksusowo.
Psychologowie twierdzą, że jeśli odkładasz rzeczy na później, to znaczy, że masz problem ze znalezieniem czasu na odpoczynek. A na wszystko jest miejsce i czas.
Każdy, kto choć trochę obserwuje naturę, zauważy, że wszystko toczy się cyklicznie: pory roku, pory dnia, czas wzrostu i spoczynku. Podlegamy tym samym fazom i po czasie pracy musi nastąpić odpoczynek. Większość z nas umie sobie zorganizować to pierwsze, z tym drugim bywa problem. Co zrobić, żeby to się zmieniło?
Czas dla siebie
Dobry rytm pracy i odpoczynku to inna jakość życia. Pracując, zużywamy energię. Odpoczywając, doładowujemy baterie. Dobrze, jeśli między jednym i drugim jest równowaga. Zmniejsza się poziom stresu, a wzrasta zadowolenie z życia i poziom szczęścia.
Odpoczynek w wersji minimum
Jeśli czasu na odpoczynek jest niewiele, zawsze można zamknąć oczy, przywołać myślami miejsce i sytuację, w czasie której czułeś się zrelaksowany. Następnie weź kilka oddechów, które cię dotlenią i pomogą poczuć się lepiej. Skup się na tych przyjemnych odczuciach i przywołaj ponownie w razie potrzeby.
Krótkie przerwy
W Chinach i Japonii poobiednie drzemki są czymś naturalnym. Nikogo nie dziwi pracownik śpiący na trawie w parku albo na biurku. Krótka przerwa? Tak!
Rób jedną rzecz naraz
To większa efektywność w działaniu. W ten sposób zmarnujesz o wiele mniej energii, niż skacząc od zadania do zadania. Spróbuj.
Co sprawia Ci przyjemność?
Łatwiej odpoczywać, kiedy się wie, co się lubi. Dla jednych będzie to malowanie żołnierzyków, dla innego słuchanie muzyki, spacer, a ktoś inny zrelaksuje się, piorąc skarpetki lub przesadzając kwiaty. Rób coś!
Słuchaj siebie
Kiedy czujesz zmęczenie, zatrzymaj się. Kilka głębokich oddechów w trakcie przygotowania rozliczeń, przerwa na kawę czy przeciągnięcie się w drodze do ksero. Pamiętaj, że robisz coś dla siebie.
Tekst: MW