Wyjątkowe spotkanie z tarotem na wystawie Dali kontra Warhol odbędzie się 8 września o godzinie 19:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wieczór z tarotem Salvadora Dalego
Już 8 września o godzinie 19:00 na wystawie Dali kontra Warhol na 4. piętrze PKiN w Warszawie odbędzie się wyjątkowe spotkanie z tarotem. Poza zwiedzaniem ekspozycji na widzów czekać będą tarocistki.
Izabela Dajwłowska - tarocistka, chirolog z portalu Alchemia Duszy i Ciała opowie o niezwykłej historii powstania surrealistycznej talii tarota Salvadora Dalego oraz o symbolice poszczególnych kart. Wraz z innym tarocistami będzie także udzielała porad i odpowiadała na pytania zwiedzających. Wśród osób, które zakupią bilety zostanie wylosowanych 30, którym nasi goście postawią karty! W cenie biletu do wyboru jest zwiedzanie wystawy z przewodnikiem lub audioguidem.
Surrealistyczny Tarot Salvadora Dalego
W surrealistycznych dziełach Daliego w tej samej chwili możemy zobaczyć dwa światy – widzialny i niewidzialny, które przenikają się wzajemnie. To samo widać w jego Tarocie.
Talia Universal Dali Tarot ukazała się drukiem w 1984 roku. Luksusowo wydana, ze złoconymi brzegami i w welurowym pudełku, wśród tarocistów natychmiast zyskała opinię zagadkowej i bardzo drogiej. Oryginalne litografie 78 kart powstały 10 lat wcześniej. Każda karta została odbita w 250 egzemplarzach, które zostały ponumerowane i podpisane przez artystę. W swoim tarocie Dali sportretował siebie na karcie Maga - sztukmistrza, mistrza iluzji, oraz jako Króla Denarów - Krezusa tego świata.
Dali od dzieciństwa widywał duchy i zjawy, z którymi potrafił się komunikować i robił to do końca swych dni. Kiedy malował, popadał często w stan podobny do transu. Nie tylko on fascynował się innym wymiarem rzeczywistości. Gala - kochanka, muza, a potem jego żona, bardzo mocno interesowała się okultyzmem, stawiała tarota i obsesyjnie kierowała się nim podczas podejmowania decyzji biznesowych. Niestety, nie wiemy, jakiej talii używała Gala i jakie stosowała rozkłady. Możemy przypuszczać, że była to talia Waite'a, skoro to ją właśnie Salvador wybrał jako inspirację do stworzenia własnej wersji tarota.
W ich rezydencji, w ogrodzie, pod drzewem oliwnym, stała specjalna ławeczka, na której wróżono na następny dzień. Od tego, jakie wyszły karty, Dali uzależniał, co będzie robił – jeśli wyniki były złe, następnego dnia nie malował.
Przyjaciel Daliego, Roger Michael Erasmy, doszedł do wniosku, że we wszystkich pracach wielkiego surrealisty zakodowane są przepowiednie dotyczące losów świata, nawet jeśli sam Dali nie zdawał sobie z tego sprawy. Erasmy od wielu lat tropi ukryte znaczenia obrazów i z lepszym lub gorszym skutkiem próbuje odkodować ich znaczenia.
Dali rzeczywiście potrafił czasami trafnie przewidywać przyszłość. W 1947 roku wydał broszurę „Dali News”, w której opisał przepowiednie dla świata na następnych dziesięć lat. Jedna z kilku trafnych przepowiedni głosiła, że Bruksela stanie się potężnym centrum legislacyjnym i finansowym.
Wystawa Dali kontra Warhol
Na wystawie Dali kontra Warhol znajduje się ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji. Wśród nich są dwa unikatowe projekty kart z Arkan Małych, zaprojektowanych przez Salvadora Dalego - Szóstka Mieczy - symboliczna wyprawa przez Styks, która oznacza wewnętrzną emigrację i przejście na drugą stronę oraz Dwójka Buław - oznaczająca pewność siebie, odrodzenie, początek działania i obranie dobrej drogi. Więcej o symbolice Tarota, podczas spotkania opowie Izabela Dajwłowska.
Miejsce ekspozycji: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1
Czas trwania wystawy: do 7 października 2017r.
Bilety: w cenie 45 zł do nabycia w kasach wystawy oraz na stronie ekobilet.pl. Ilość miejsc ograniczona.