Monika
Imię Monika wkroczyło do kalendarzy za sprawą jednej kobiety (świętej Moniki, oczywiście), żyjącej w trzechsetnych latach naszej ery w Afryce, w kraju, który wówczas nazywał się Numibia, a dziś – Algieria. Była matką jednego z największych myślicieli chrześcijańskich, ćw. Augustyna i przeszła do historii jako wzór, oddanej matki, bolejącej nad błędami syna, który – zanim został świętym – miał w życiu wiele przygód. Nie jest jasne, co znaczyło to imię – może było tubylcze, a afrykańskie, może pochodziło od greckiego słowa „monos”: pojedynczy, jedyny.
Liczba imienia wynosi DWA. Dwójka w kabalistycznej numerologii oznacza coś wtórnego, odbicie, powtórzenie, a w wypadku ludzi – takich, którzy są raczej naśladowcami niż przywódcami i żyją raczej biernie niż aktywnie. I to by się zgadzało z przypadkiem św. Moniki, która pozostałaby całkiem nieznana, gdyby nie jej genialny san.
Można w tym momencie odsłonić kurtynę, i odkryć, kim w istocie są dwójki-Moniki. To istoty, które jak cień, krok w krok, idą za swoją sławniejszą „połową” (mężem, synem, kochankiem, szefem... albo przyjaciółką) i są dla niej łącznikiem z nudnym światem pospolitej rzeczywistości. Moniki pamiętają o spotkaniach i terminach, przypominają o zapłaceniu rachunków, gotują, sprzątają i zamawiają bilety na wakacje; wychowują dzieci tak, że mąż nawet nie zauważa ich obecności.
Moniki budzą sympatię, są czarujące, uległe, pojednawcze i łagodne, swoje cele osiągają przez delikatne napomnienia – i w ten sposób, jak kropla wody drążą skałę. Jednak nie wolno zapominać, że gdy Monika znajdzie się na pierwszym miejscu, jej celem będzie tylko sytość, spokój i porządek.
Czy nie burzymy w tym momencie jakiejś legendy? Przecież w popularnych powieściach i filmach Monika jest przedmiotem męskich westchnień, kobietą, która zaspokaja wszystkie potrzeby bohatera, nawet te, do których on przyznać się nie ma odwagi. NO właśnie. Autorzy powieści też czują tajemne znaczenia imion i aby nie stresować swoich bohaterów, podsuwają im łagodne Moniki, a nie twarde Doroty czy wojownicze Katarzyny.
Co do znaku zodiaku, to Monika jest przede wszystkim porządną Panną lub zgodną Wag. Dobrze też będzie czuły się z tym imieniem: pokojowo usposobiona pani Byk, macierzyński Rak, potulne Ryby. Czasem też przyjaźnie nastawiony do świata Wodnik. Inne znaki będą się buntować przeciw wpływom tego imienia.