|
Borys Szyc (Panna) Aktor filmowy i teatralny. Popularność przyniosły mu role w filmach „Symetria” i „Testosteron”. |
Polityka to brudny sport. Wiedział o tym doskonale Borys Godunow (1551-1605) – ambitny sługa, który został carem. Jako osoba niespokrewniona z rodem panującym musiał wykazać się nie lada sprytem, wiedzą i okrucieństwem, aby osiągnąć swój cel.
Na dwór trafił jako trzynastoletni chłopiec, dzięki swojemu stryjowi. Szybko zrozumiał, jak bezwzględnymi prawami rządzi się środowisko, w którym przyszło mu żyć. Inteligentny i ambitny, doskonale czuł się jednak w akwarium pełnym głodnych rekinów – na dworze Iwana IV Groźnego.
Z czasem zaskarbił sobie zaufanie cara, który pod koniec panowania uczynił go swoim doradcą. Jego pozycja była wówczas tak wysoka, że udało mu się nawet wydać rodzoną siostrę za carskiego syna Fiodora – co prawda chorowitego i niespełna rozumu, ale za to następcę tronu.
Po śmierci ojca, który podobno zmarł otruty przez spiskowców, wśród który prym wiódł właśnie Godunow, Fiodor został carem. Oczywiście tylko nominalnie, bo tak naprawdę krajem rządziła składająca się z pięciu członków (w tym z Godunowa) rada regencyjna. Po trzech latach z pięciu został jeden – a Godunow dopilnował, żeby konkurentów do władzy skazano na wygnanie lub zamordowano.
Kilka lat później w tajemniczych okolicznościach zginął ostatni potomek Iwana IV, jedenastoletni carewicz Dymitr. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda na drodze ambitnego bojara. Godunow został faktycznym władcą Rosji, choć na cara ukoronowano go dopiero po śmierci Fiodora w 1598 roku. Jego oficjalne rządy trwały raptem siedem lat.
Zmarł nagle, na apopleksję albo został otruty, a jego następcą mianowano awanturnika – marionetkę, podającego się za cudem odnalezionego carewicza Dymitra.
W języku protobułgarskim (martwym już i zaliczanym do języków tureckich) słowo bogoris oznaczało „wilka” lub „niskiego”. I od niego właśnie pochodzi imię Borys. Niewykluczone jednak, że równolegle funkcjonowało ono jako skrót od słowiańskiego Borzysława, czyli „tego, który zdobył sławę w boju”. Rzeczywiście, najczęściej spotykane cechy charakteru u dzisiejszych Borysów to upór, waleczność i ambicja. Od dziecka wiedzą, czego chcą i zazwyczaj wiedzą też, jak to zdobyć. Zawsze skorzy są do zabawy, ale krucho u nich z empatią – zbyt zajęci opracowywaniem planów mających zapewnić im to, o czym marzą, nie mają czasu zastanawiać się nad cudzymi problemami. Dlatego zdarza im się nie dotrzymywać słowa, krzywdzić ludzi albo zrażać się do nich na podstawie powierzchownych obserwacji. Bywają także przewrażliwieni na punkcie własnej osoby. Na szczęście ich patronką jest studząca namiętności SZÓSTKA. Dzięki niej Borysowie nie mają problemów z samooceną i są święcie przekonani, że niezależnie od okoliczności zawsze spadną na cztery łapy.
Najlepszym materiałem na Borysa jest Lew. Dobrym Baran, Strzelec, Wodnik lub Bliźniak. Imię to pasuje również do charakteru Skorpiona. Byki, Raki oraz Ryby poznają dzięki niemu smak ambicji, Panna stanie się bardziej towarzyska.