Odpowiednio dobrane asany pomogą rozprawić się z nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi, których przysparza rozregulowany układ trawienny.
Nadkwasota, zgaga, wzdęcia, kolki jelitowe, zaparcia – to dolegliwości, z jakimi boryka się wiele osób. Z pomocą może przyjść joga.
– Joga stymuluje pracę narządów wewnętrznych, dzięki czemu ciało sprawniej oczyszcza się z toksyn – tłumaczy Bartosz V. Niedaszkowski, fizjoterapeuta i instruktor Yoga Medica z Pracowni Dobrego Zdrowia w Warszawie. – Dobrze dobrane pozycje działają na organy jak masaż i trudno o uzyskanie takich efektów przy innego rodzaju gimnastyce. Zachęcam również – jeśli ktoś ćwiczy lub zamierza ćwiczyć jogę – do wykonywania pozycji niepodanych w tym zestawie. Chodzi zwłaszcza o tzw. pozycje odwrócone, które oddziałują na układ nerwowy. Należy się ich jednak uczyć pod kierunkiem fachowca – dodaje instruktor.
Łuk
Połóż się na brzuchu, zegnij kolana i chwyć się za stawy skokowe lub stopy. Unieś się na wdechu, wykorzystując siłę mięśni nóg – zrób to tak, jakbyś chciał wyprostować kolana. Oddychaj rytmicznie, starając się jednocześnie unieść ciało trochę wyżej. Wytrwaj w pozycji 30 sekund. Powtórz 3 razy.
Wąż
Połóż się na brzuchu. Rozłóż nogi na szerokość nieco większą niż szerokość bioder. Włóż ręce pod barki, ułóż głowę w linii kręgosłupa. Na wdechu unieś klatkę piersiową, napinając jednocześnie mięśnie górnej części grzbietu. Zwiększając stopniowo docisk rąk do ziemi, zacznij rozciągać jamę brzuszną. Oddychaj spokojnie i rytmicznie. Wytrzymaj w pozycji 30 sekund. Powtórz 6 razy. Ćwiczenie nie może wywoływać bólu w odcinku lędźwiowym, dostosuj więc intensywność jego wykonania do swoich możliwości.
Skręt
Usiądź na złożonym kocu i wyprostuj nogi. Następnie zegnij prawe kolano, prawą rękę połóż z tyłu na ziemi i przesuń lekko do przodu lewą nogę i lewe biodro. Podnieś lewą rękę do góry i intensywnie, na wdechu, wyciągnij się. Na wydechu załóż lewe ramię za prawe kolano i skręć się. Ucisk jamy brzusznej powinien być w tym ćwiczeniu jak najbardziej intensywny. Oddychaj rytmicznie. Wytrzymaj w pozycji od 30 sekund do minuty i powtórz na drugą stronę. Wykonaj 3 razy na każdą ze stron.
Trójkąt
Stań w rozkroku równym długości twojej nogi (na początku może to być mniejsza odległość) ze stopami skierowanymi równolegle do siebie. Skręć prawą stopę lekko do wewnątrz, a lewą 90 stopni na zewnątrz. Rozszerz palce w stopach, napnij przednią część ud. Na wydechu pochyl się w lewą stronę i połóż lewą rękę na goleni, a prawą na biodrze. Ustaw głowę w linii kręgosłupa, patrz przed siebie, cofnij prawy bark, tak by znalazł się równo nad lewym. Wytrwaj w pozycji 15–30 sekund. Na wdechu podnieś się do góry i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę. Powtórz 2–3 razy.
Uwaga! Wszystkie ćwiczenia najlepiej wykonywać rano, przed śniadaniem. A jeśli wtedy spieszysz się do pracy, możesz je zrobić o dowolnej porze dnia, ale co najmniej 3 godziny po posiłku.
tekst i zdjęcia: Małgorzata Kacperek