W naszym szalonym świecie mandale są idealnym sposobem na zachowanie spokoju i zdrowych zmysłów.
Każdy może narysować swoją własną, jedyną i niepowtarzalną mandalę, która przyniesie szczęście i pomoże spełnić marzenia. Możemy stworzyć ją, kiedy tylko chcemy.
Najczęściej jednak mamy potrzebę narysowania mandali w przełomowych momentach życia, gdy wszystko się zmienia i czujemy, że tracimy punkt odniesienia.
Zwykle ludzie nawet nieświadomie rysują wtedy koliste wzory, które są odzwierciedleniem ich wewnętrznego świata. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakie człowiek ma problemy i czego w tym właśnie momencie życia potrzebuje jego dusza.
Terapia mandalą to ratunek dla nadpobudliwych, a nawet nieśmiałych dzieci. Mnóstwo rodziców ma problem z takimi pociechami. To efekt naszych czasów – zewsząd uderzają w nas fale informacji i bodźców, z którymi nawet dorośli sobie czasem nie radzą, a co mówić o dzieciach, które jak gąbka chłoną wszystko, co do nich dociera, a nie wytworzyły w sobie jeszcze mechanizmów obronnych. I w rezultacie mają problem z koncentracją, wyciszeniem się, ze snem. Z poczuciem własnej wartości.
Rysowanie mandali jest na to receptą – nie dość, że uspokaja pobudzony umysł dziecka, pomaga mu się skoncentrować, to jeszcze uczy wytrwałości oraz konsekwencji. Nic więc dziwnego, że psychoterapia dziecka oparta na rysowaniu mandali jest coraz bardziej popularna wśród nauczycieli i psychologów.
Co więcej, rysowanie mandali pomaga także dzieciom nieśmiałym, zamkniętym w sobie, wycofanym. Poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się bardziej komunikatywne i pewne siebie.
Tworzenie mandali może być formą terapii także dla dorosłych. Pomoże ci uświadomić tkwiące w tobie możliwości i ograniczenia, zyskać wewnętrzny spokój. A jeśli nic ci nie dolega, możesz traktować mandalę jako talizman – jej kontemplacja pomaga skoncentrować myśli, pobudzić intuicję, obudzić ukryte zdolności i osiągnąć wyznaczony cel.
Rysowanie mandali staje się coraz bardziej popularne – w internecie można znaleźć szablony (ale po co – trzeba ćwiczyć własną wyobraźnię, przecież mandala pomaga nam wydostać z siebie naszą własną duszę), powstają kursy rysowania. A gdy przyjeżdżają tybetańscy mnisi i urządzają pokazy sypania wielkich, wspaniałych mandali pokoju, coraz więcej ludzi przychodzi to oglądać.
Jak narysować osobistą mandalę?
☛ Usiądź wygodnie przy stole, odetchnij kilka razy głęboko, odpręż się. Staraj się o niczym nie myśleć.
☛ Na dużej kartce białego papieru zakreśl okrąg, a potem zacznij go wypełniać kształtami i kolorami – możesz użyć do tego kredek, farb, pisaków.
☛ Nie zastanawiaj się nad tym, co chcesz narysować – idź za podszeptem intuicji. Jeśli danego dnia nie uda ci się skończyć mandali, odłóż pracę i kontynuuj wtedy, gdy znów poczujesz potrzebę.
☛ Jeśli podczas rysowania napłyną do ciebie jakieś myśli czy obrazy, zapisz je. Może to być rozwiązanie twoich problemów lub nawet prorocze wizje.
☛ Skończoną mandalę powieś w widocznym miejscu, żebyś mógł na nią patrzeć i kontemplować jej znaczenie.
Słowo mandala pochodzi z sanskrytu i oznacza koło, świat, zaklęty krąg. Jej ojczyzną jest Tybet. Ale magiczne obrazy w kształcie koła znane są na całym świecie. Indianie Navajo i Aborygeni rysowali je podczas rytuałów religijnych, wierząc, że są bramą do zaświatów.
Elwira D'antes