Choć raz powitaj dzień zgodnie ze wskazówkami ze starych hinduskich ksiąg. Może tak cię to wciągnie, że zechcesz stosować je już zawsze?
Najlepiej jest wstać skoro świt, wraz ze wschodem słońca. Hindusi nazywają tę porę „godziną Brahmy” – wtedy umysł jest jasny i lekki. Ajurweda zaleca, aby zaraz po przebudzeniu opłukać twarz chłodną wodą. Na resztę zabiegów pielęgnacyjnych przyjdzie czas później, wpierw trzeba zająć się zdrowiem.
☛ Na początek dobrze jest wypić małymi łykami szklankę wody miedzianej. Przygotowuje się ją prosto: wystarczy wieczorem nalać letnią przegotowaną wodę do miedzianego naczynia i zostawić na noc. Rankiem woda naładowana jest jonami miedzi, które m.in. opóźniają starzenie się organizmu i zapobiegają zaparciom.
☛ Teraz jest najlepsza pora na neti. Ten zabieg polega na wciągnięciu przez nos odrobiny roztworu letniej słonej wody (pół łyżeczki soli na szklankę wody) i wydmuchaniu go, zanim dotrze do zatok.
☛ Po tych pierwszych zabiegach należy iść do łazienki i wypróżnić się. Specjaliści ajurwedy uważają, że to niezwykle istotna czynność każdego ranka. Jeśli masz z tym trudności, wypij dwie szklanki ciepłej wody – to rozluźnia jelita. Możesz też usiąść i unieść nogi zgięte w kolanach – tak uciskasz brzuch.
☛ Po wyjściu z łazienki zrób gandusz. Polega on na trzymaniu przez kwadrans w jamie ustnej łyżki oleju sezamowego, a potem wypluciu go. To pradawna praktyka, która przywraca harmonię oraz wzmacnia i oczyszcza organizm, ponieważ olej wychwytuje toksyny i bakterie.
☛ Dopiero teraz możesz umyć zęby, język i całą twarz. I trochę poćwiczyć. Hindusi rano wykonują jogę, na przykład układ nazywany „Powitanie słońca”. Ty możesz zrobić kilka prostych wymachów i ćwiczeń rozciągających. Po takiej gimnastyce umyj całe ciało pod prysznicem.
☛ Gdy się ubierzesz, zrób jedno z ćwiczeń oddechowych. Najprostsze polega na wciąganiu powietrza przez nos, zatrzymaniu go przez kilka sekund w płucach i wypuszczeniu ustami. Dobrze jest zrobić 10–15 powtórzeń. Zabiegi oddechowe są niczym zastrzyk adrenaliny.
☛ Nadszedł czas śniadania. Zasady żywienia według ajurwedy są inne od tych, które propagują dietetycy zachodni. Po pierwsze, ajurweda zaleca tylko dwa posiłki w ciągu dnia. Po drugie, proponuje rozpoczynanie jedzenia od słodkich potraw. Po posiłku wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek. Dobrze jest się położyć na chwilę na lewym boku – ta pozycja ułatwia trawienie. Dopiero potem możesz wyjść z domu.
Czytając te ajurwedyjskie porady, pewnie masz wrażenie, że poranek ciągnąć się będzie w nieskończoność. Nic bardziej mylnego. Wszystkie zabiegi (łącznie ze śniadaniem) zajmą ci niecałą godzinę.
Ada Melek
fot.shutterstock.com