Jedni przyklejają sobie plastry, inni dają się nakłuwać albo wprowadzać w trans. Bo nie ma jednej skutecznej metody. Oręż do walki z nałogiem trzeba wybrać samemu.
Hipnoza
Podczas seansu hipnotyzer nawiązuje kontakt z naszą podświadomością i koduje w niej nowe treści. Po sesji najczęściej czujemy obrzydzenie do papierosów połączone z silniejszą motywacją do tego, by rzucić nałóg. Terapię w razie potrzeby można powtarzać wielokrotnie.
Akupunktura i akupresura antynikotynowa
Podczas zabiegu cienkie igły wkłuwane są w odpowiednie miejsca na ciele, dzięki czemu uaktywnia się przepływ energii przez układ oddechowy aż do tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przyjemność z palenia. Zabiegowi musimy poddać się wiele razy. Akupunkturę stosuje się tylko w gabinecie, w domu zaś możesz zrobić sobie masaż akupresurowy – kciukiem i palcem wskazującym obu rąk uciskaj płatki uszu, posuwając się od dołu do góry.
Biorezonans
Aparat do biorezonansu posiada elektrody, które mocuje się na skórze pacjenta. W ten sposób przesyłane są sygnały elektromagnetyczne o określonej częstotliwości. Reakcje, jakie dzięki temu zachodzą w organizmie, prowadzą do zagłuszenia głodu nikotynowego. Dodatkową korzyścią z terapii jest oczyszczenie się z toksyn.
Nikotyna zastępcza, czyli plastry, tabletki, gumy, inhalatory
Każdy z tych wynalazków zawiera nikotynę, która stopniowo uwalnia się do krwi, co pozwala przetrwać „ssanie w dołku” i stopniowo odstawić papierosy. Można je kupić w aptece bez recepty. Koszt gum to około 40 zł za opakowanie (ok. 90 sztuk). Plastry są droższe, na Allegro zapłacisz ok. 50 zł (7 sztuk, jeden plaster na dobę).
Papieros elektroniczny (e-papieros)
Wygląda, smakuje i wypuszcza „dymek” (tak naprawdę opary glicerynowe), jak papieros tradycyjny. Ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby palacza, a także dostarcza nikotyny, może być pierwszym krokiem do całkowitego rzucenia palenia. E-papieros dostaniesz już za 39 złotych. Możesz wybrać smak: miętowy, owocowy, neutralny. Do kupienia przez internet, w kioskach i sklepach z wyrobami tytoniowymi.
Psychoterapia według Allena Carra
Wyszkoleni psychoterapeuci na kilku sesjach w małych grupach pomagają pozbyć się nałogu, stosując autorską metodę Carra, zwaną „easyway”. Palacze dowiadują się, że to nie siła woli ma ich wyzwolić z nałogu, ale zrozumienie mechanizmu palenia. „Objawy głodu nikotynowego to tylko wytwór twojego umysłu – jeśli to pojmiesz, rzucisz palenie z dnia na dzień” – obiecuje twórca tej metody. Alternatywą dla psychoterapii może być korzystanie z książek Allena Carra (np. „Jak skutecznie rzucić palenie” – rady dla kobiet).
Agnieszka Gruss
fot.shutterstock.com