Zanim Bóg ukształtował świat i ludzi, do bytu powołał Anioły. Stworzył je z czystego światła i czystego ducha, nie posługując się żadną materią.
Nie wszystkie Anioły są anonimowe - ich imiona ukryte są w Biblii. Są nieodłącznymi towarzyszami ludzi w ich ziemskiej wędrówce, pomagają wypełniać zadania, do których jesteśmy powołani.
Wśród niezliczonej rzeszy Aniołów, szacowanej w miliardach i więcej, istnieją imiona 72 Aniołów Stróżów oraz 9 Archaniołów. Każdy anioł opiekuje się 5 dniami. Pojawienie się Anioła zawsze zapowiadało jakieś wydarzenie.
Judaistyczna nauka o Aniołach zbliżona jest do chrześcijańskiej, gdyż zarówno jedna religia, jak i druga są ściśle ze sobą powiązane. Jednak mistyka żydowska skrywa tajemną wiedzę, zwaną Świętą Kabałą, w której symbolika odgrywa rolę znaczącą. Tora (Pięcioksiąg) jest dla Żyda świętością. Wtajemniczeni wiedzą, że Biblia zawiera kod informacyjny - zapis dziejów świata lub ich przepowiednię. Kabaliści jednak zajmują się odczytywaniem liter i znaków w świętym imieniu Boga oraz symboli odnoszących się do świata Aniołów i jego hierarchii.
Hymn Aniołów - uwielbienie Boga
Nieodłącznym elementem wznoszenia próśb do Boga za pośrednictwem Aniołów jest znany wszystkim Anielski Hymn. Wśród niebiańskich chórów występują hierarchie. Pierwszy Zastęp, składający się z Serafinów, Cherubinów i Tronów, otacza tron Boga i jako najbliższy wielbi Go nieustannym śpiewem. Dowodzą tego objawienia proroków i świątobliwych mężów. Izajasz, Eliasz, Ezechiel - wszyscy oni mówią o niebiańskich dźwiękach i towarzyszącej im radości.
W Księdze Izajasza (roz. 6 wer. 1, 2, 3) Anioł recytuje tekst pieśni mówiąc: "I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały."
W Apokryfach Starego Testamentu rabbi Iszmael opisuje, że gdy został wzięty do Nieba, mógł osobiście przekonać się, jak brzmią anielskie śpiewy. Gdy się w nie włączył, nagle otoczyło go mnóstwo Aniołów, odpowiadając mu śpiewem na jego głos. Oznacza to że gdy człowiek rozpoczyna Hymn Aniołów, zostaje włączony do chóru, zdobywając tym samym ich względy.
Wiedzą dobrze o tym kapłani sprawujący liturgię Mszy Świętej, gdzie między Ofiarowaniem a Podniesieniem śpiewa się Anielski Hymn: "Święty, święty, święty, Pan Bóg Zastępów, pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej. Hosanna na wysokości. Błogosławiony, który idzie w Imię Pańskie. Hosanna na Wysokości." W tym momencie następuje zejście Aniołów na ziemię, do tych, którzy wielbią Majestat Pana nie tylko ustami, ale i sercem. Niebiańskie Moce zanoszą nasz Hymn przed Najwyższy Tron Boga.
Świadomie śpiewając "Hymn Aniołów", łączymy się z nimi w Niebie. Anioły zstępują nie tylko podczas odprawiania Mszy Świętej, ale są wszędzie tam, gdzie ich potrzebujemy. Mówi się, iż ten, kto śpiewa, modli się dwa razy, gdyż śpiew bardziej akcentuje intencję i powzięty zamiar. Potraktujmy go zatem jako "wejściówkę" do niebieskich bram, po przedłożeniu której natychmiast otwierają się jej wrota.
"Wołaj do mnie, a odpowiem ci" - mówi Bóg w Księdze Jeremiasza (roz. 33 wer. 1-3). I nie ma takiej rzeczy, której nie mógłby uczynić, jeśli właściwie poprosimy.
Potęga nowenny
Nowenna do wybranego Anioła trwa 9 dni - dokładnie tyle, ile jest chórów w anielskiej hierarchii. Pierwszego dnia łączymy się z I Chórem Serafinów, drugiego dnia z Chórem Cherubinów, potem - Tronów, Panowań, Mocarstw, Potęg, Księstw, Archaniołów i Aniołów.
Dziewiątka jest również ostatnią cyfrą w numerologii, więc kończy i zamyka pewien cykl.
Nowennę praktykowali apostołowie, gdy po zmartwychwstaniu Jezusa wraz z Maryją spotykali się w Wieczerniku, przez 9 dni, na modlitwach. Nikt z nich nie przypuszczał, że po tym czasie zstąpi na nich wielka siła w postaci Ducha Świętego.
Pielgrzymi, na 9 dni przed świętem Wniebowzięcia NMP, wyruszają w drogę do świętych miejsc. Również brzemienna kobieta nosi w swoim łonie dziecko, by po dziewięciu miesiącach wydać je na świat. Moc Nowenny zawarta jest i w prawach kosmicznych. W naszym Układzie Słonecznym istnieje 9 planet rozpiętych przez samego Stwórcę.
Rafael Or-El