Mówi o uczuciach, reakcjach emocjonalnych, nastroju, instynktach i nawykach. Obrazuje nasze wewnętrzne dziecko oraz to, kim się czujemy.
Księżyc jest największym ciałem niebieskim widocznym na nocnym niebie. Co więcej, świeci on światłem odbitym. Można więc powiedzieć, że to refleks Słońca. Stąd Księżyc mówi o nieświadomych motywacjach, emocjach, życiu wewnętrznym, instynktach oraz o sposobie reagowania.
Srebrny Glob jest naturalnym satelitą Ziemi i potrzebuje około 28 dni, aby okrążyć naszą planetę – jest więc najszybszym ciałem niebieskim poruszającym się po nieboskłonie. Ponadto Księżyc ma wiele twarzy. Jego oblicze każdego dnia się zmienia.
Gdy Księżyc zajmuję tę samą pozycję, co Słońce, mówimy, że jest w nowiu. Gdy z wolna zaczyna oddalać się od Słońca, nazywamy go Księżycem przybywającym, ponieważ każdej nocy jest coraz większy i jaśniejszy, aż w końcu po 14 dniach od nowiu widzimy go w pełni. Potem Księżyca ubywa, robi się coraz mniejszy, aż w końcu znów znajduje się w nowiu.
Ten rytmiczny cykl nazywamy fazami lunarnymi, które powiązane są z rytmami przyrody oraz przypływami i odpływami oceanów, sterując w ten sposób między innymi pogodą i rozmaitymi zjawiskami naturalnymi. Stąd Księżyc symbolizuje to, co zmienne, szybkie, co fluktuuje, pojawia się i znika. Tak jak emocje, które stanowią wyraz naszych wewnętrznych reakcji.
Na tę samą sytuację jednym razem możemy zareagować agresją, kiedy indziej obojętnie, a w jeszcze innym czasie się z niej ucieszyć. Wszystko bowiem zależy od nastroju, w jakim się w danej chwili znajdujemy.
Tak jak Słońce wskazuje na to, kim jesteśmy i jakie mamy cechy charakteru, tak Księżyc mówi o tym, co czujemy albo wręcz kim się czujemy. Obrazuje subiektywny stosunek do samego siebie, kształtowany zwykle na wczesnym etapie dzieciństwa, dlatego symbolizuje zwykle również matkę i stosunki rodzinne.
Księżyc zawiaduje nie tylko emocjami i uczuciami, lecz także symbolizuje coś, co nazywamy wewnętrznym dzieckiem. Mówi o swobodzie, spontaniczności, wrażliwości, zapobiegliwości. Nade wszystko odpowiada za nawyki i wyuczone wzorce reakcji. Niesłychanie istotna jest zatem horoskopowa harmonia między znakiem, w którym położone jest Słońce, a znakiem zajmowanym przez Księżyc.
Gdy jej nie ma, zawsze dochodzi do wewnętrznych konfliktów i tarć. Mamy więc poczucie, że albo robimy coś wbrew rozumowi, albo wbrew sercu.
Tak czy owak działamy przeciwko sobie, żyjąc w ciągłym rozdarciu, jak na przykład Natasza Urbańska, która Słońce ma w znaku dumnego Lwa, ale Księżyc w krytycznej i wymagającej Pannie, co sprawia, że mimo pewności siebie stale ma sobie coś do zarzucenia.
Emocjonalny Księżyc włada znakiem wrażliwego Raka, w nim czuje się najlepiej, gdyż w pełni może wyrazić i domagać się zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb: troski, opieki i bezpieczeństwa.
W przeciwnym do Raka znaku Koziorożca Księżyc czuje się fatalnie (jest na wygnaniu, w detrymencie), bo musi poddać się rygorom zimnego i restrykcyjnego Saturna. Człowiek jest wtedy na bakier ze swoimi emocjami, nie akceptuje słabości, a do tego stale odczuwa lęk przed odrzuceniem.
Gdy zaś Księżyc przebywa w znaku płodnego Byka, mówimy, że jest w wywyższeniu (egzaltacja), ponieważ znak ten pozwala zaspokoić potrzeby emocjonalne, zatroszczyć się o siebie i osiągnąć wewnętrzną stabilność.
Tymczasem na lęk, zazdrość, skryte, intensywne uczucia, które niekiedy przejmują kontrolę nad rozumem, wskazuje Księżyc w znaku swojego upadku, czyli w Skorpionie.
Ale oprócz tego Księżyc symbolizuje świat legend, baśni, mitów, snów, marzeń i mistyki. W ludzkim ciele rządzi odżywianiem się i trawieniem, piersiami, mózgiem, podświadomym umysłem, przepływem płynów ustrojowych, macicą oraz żołądkiem.
Księżyc
Władztwo: Rak
Wywyższenie: Byk
Wygnanie: Koziorożec
Upadek: Skorpion
Ciało: żołądek, piersi
Dzień tygodnia: poniedziałek
Liczba: 2
Kamień: perła
Metal: srebro
Rośliny: dynia, fasola
Zwierzęta: rak, królik, nietoperz