Zimą trudniej dostarczyć organizmowi odpowiedniej porcji owoców i warzyw. Dlatego może nam brakować witamin, częściej chorujemy, mamy gorszy nastrój i łatwiej się męczymy. Niedobory pomogą Ci uzupełnić kiszonki.
Fermentacja mlekowa, czyli kiszenie, nie przebiega w naturze sama w sobie. Człowiek wymyślił ją po to, aby konserwować produkty spożywcze. Mimo że podczas kiszenia zmniejsza się ilość witamin z grupy C, E, kwasu foliowego, magnezu, kiszona kapusta czy ogórki są bardzo zdrowe. Porcja surówki z kapusty pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w jednej czwartej. Organizm o wiele łatwiej przyswaja kiszonki niż produkty surowe. Kwas mlekowy i jego bakterie regulują florę jelitową, zapobiegają procesom gnilnym w jelitach, odtruwają i oczyszczają przewód pokarmowy, odciążają trzustkę i wątrobę, a co najważniejsze – pobudzają system odpornościowy organizmu. Warto wiedzieć, że kiszona kapusta jest jednym z najbogatszych źródeł jodu ze wszystkich warzyw, zawiera też minimalną ilość cukru i jest niskokaloryczna. Pamiętaj jednak, by kapustę i ogórki kupować prosto z beczki. Opakowane w folię zawierają więcej środków konserwujących i są mniej smaczne.
W sklepach ze zdrową żywnością dostaniesz sok z kiszonej kapusty. Najlepiej pić go małymi łykami raz dziennie 50 miligramów. Reguluje pracę jelit, dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów oraz pobudza wydalanie szkodliwego kwasu moczowego.
Po grypie czy przeziębieniu szybciej zregenerujesz organizm, jeśli wypijesz szklankę soku z kiszonej kapusty przed snem. Przy okazji łatwiej pozbędziesz się zaparć i usuniesz toksyny.
Kiszonki możesz doprawiać: kminkiem, jałowcem, pieprzem, imbirem, kurkumą. Według medycyny chińskiej zyskują wtedy na wartości, ponieważ dostarczają nie tylko cennych składników, ale też rozgrzewają i wpływają dobrze na pracę wątroby.
Jeżeli nie tolerujesz zapachu świeżego czosnku, sięgnij po kiszony. Zachowuje wszystkie swoje właściwości, w tym cenne dla organizmu witaminy: C, B, potas, magnez, fosfor, żelazo. Jest także łatwiej przyswajalny, nie podrażnia żołądka, pobudza trawienie i reguluje pracę jelit. Czosnek to przede wszystkim naturalny antybiotyk: ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwbólowe, obniżające ciśnienie. Aż do XIX należał do podstawowych środków wykorzystywanych w walce z chorobami infekcyjnymi.