Prószy śnieg? Fantastycznie! Zamiast bunkrować się w domu, wyjdź na spacer. Z dzieckiem, mężem albo z psem. Tarzanie w miękkim puchu wyjdzie wam tylko na dobre...
Zima, czasem bardzo sroga, czasem po prostu ponura, ogołaca świat z kolorów. Nawet ptaki są zimą czarne i szare! Jednak natura nie zostawiła nas w beznadziejnej sytuacji – na pomoc posypuje świat połyskliwym białym puchem. Od razu robi się lepiej na duszy i ciele.
Bierz przykład z dzieci
Ale ładny wygląd to nie wszystko, co śnieg ma nam do zaoferowania. Z jego zdrowotnych właściwości instynktownie najchętniej korzystają istoty najmniej skrzywione przez cywilizację – psy i dzieci. Weź przykład z ich zabaw! Ruch na zimnym powietrzu to niezła porcja zdrowia – hartuje organizm i zabezpiecza przed przyszłymi infekcjami, wzmaga wydzielanie fenyloetyloaminy, związku o działaniu antydepresyjnym.
Krioterapia gratis...
Zimno pozytywnie wpływa też na odporność organizmu. Skóra staje się przekrwiona – mamy czerwone policzki, nosy i brody – to znaczy, że jest lepiej dotleniona, a w efekcie zdrowsza i jędrniejsza. Zatem potraktuj figle w śniegu, skakanie po zaspach, robienie „orła”, rzucanie śnieżkami jako krioterapię – leczenie zimnem.
...i leczenie światłem
Zimowe spacery mają też elementy innej terapii – leczenia światłem, którego brak tak silnie odczuwamy właśnie o tej porze roku. Biały kolor, czyli czysty śnieg, najlepiej odbija promienie słoneczne, nawet gdy słońce chowa się za gęstą warstwą chmur (przypomnij sobie, jak szybko można się opalić zimą w górach). Zbawienne światło dociera więc do organizmu w zwiększonej uzdrawiającej dawce.
Dla hartu ducha i ciała
Krioterapia, czyli leczenie zimnem, jest znane od wieków. Tłumiono nim ból, Hipokrates zmniejszał nim krwawienie i obrzęki. Nowoczesna krioterapia to jednak lata 70. XX wieku i specjalistyczne aparaty z chłodzącym ciekłym gazem. Taki zabieg polega na krótkim 2–3-minutowym oddziaływaniu superniską temperaturą (od -100 do -160ºC) na całe ciało lub wybrane jego fragmenty. Leczy się nią: zmiany skórne i błon śluzowych, stawy, reumatyzm.