Aby skończyć z nałogiem, nie wystarczy silna wola. Uświadom sobie, co naprawdę pociąga Cię w papierosie. Przypomnij sobie sytuacje, w których musisz zapalić: rano po obudzeniu, kiedy plotkujesz z koleżankami w kawiarni lub przez telefon, gdy jesteś w silnym stresie...
Podejmuj decyzję, czy rzeczywiście chcesz przestać palić. Nie bój się – nie będziesz musiała nagle odstawić papierosów i cierpieć z tego powodu. Oswajaj się z myślą, że dasz radę zerwać z nałogiem, który tak naprawdę niszczy Twoje zdrowie, źle wpływa na wygląd i na dodatek dużo kosztuje.
Nie rzucaj palenia od razu ani pod wpływem impulsu, ponieważ możesz szybko się złamać i pobiec do najbliższego sklepu po papierosy. Doskonale wiesz, że nikotyna uzależnia, tak samo jak odruch sięgania po papierosy.
Aby skończyć z tym przyzwyczajeniem, daj sobie trochę czasu, być może zajmie Ci to tygodnie lub miesiące.
Skończ z automatycznym sięganiem po papierosa! Gdy wyciągasz dłoń w kierunku paczki, rób to w sposób świadomy. Unikaj sytuacji, gdy wypalasz kilka papierosów, np. podczas oglądania telewizji, i nie masz nad tym kontroli.
Zanim zapalisz, zadaj sobie pytanie: czy rzeczywiście mam ochotę zapalić? Jeżeli tak, możesz to zrobić, ale pod dwoma warunkami.
Szybko przekonasz się, że samo popijanie wody pomaga zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów.
* Drugi warunek – jeśli za każdym razem po wypiciu wody ochota na papierosa się utrzymuje – pal, ale rób to świadomie i nie zajmuj się niczym innym. Podczas palenia zwracaj uwagę na działanie nikotyny na twój organizm, poczuj jej smak w ustach, na języku, w żołądku. Wyobraź sobie, jak powoli przenika do płuc.
Po wypaleniu papierosa weź kartkę. Zanotuj dzień i godzinę, opisz swoje wrażenia. Odczucia podczas palenia mogą się zmieniać i być za każdym razem inne. Na martw się, ile palisz, nie myśl, czy to dużo – po prostu zapisuj każdego wypalonego papierosa.
Jeśli będziesz stosować się do tych wskazówek, dość szybko staniesz się świadoma swojego nałogu, a przestaniesz być palącą maszyną. Bez wątpienia zmniejszysz liczbę wypalanych papierosów.
Pewnego dnia stwierdzisz, że palisz bardzo mało. Podejmij wtedy decyzję o uwolnieniu się od nałogu. Przyjdzie ci to bardzo łatwo i prawie nie odczujesz skutków odstawienia nikotyny.
Od tej chwili wszystko jest już w twoich rękach – musisz po prostu wytrwać i nie dać się już skusić „na dymka”.
Zapamiętaj!
Ajurweda w trakcie rzucania palenia zaleca zjadanie melona bądź mango, gdyż te owoce mają działanie oczyszczające i dobrze wpływają na organizm palacza.
W rzucaniu palenia pomagają też codzienna 15-minutowa medytacja i ćwiczenia oddechowe.
Anna Forecka
fot.shutterstock.com.pl