Chcesz być zdrów jak ryba i silny jak dąb? Weź sobie do serca rady dr. Henry’ego B. Lina, autora „Wielkiej księgi medycyny chińskiej”. Jego proste recepty sprawią, że złapiesz harmonię i poczujesz się dużo młodziej...
Ale żeby być sprawnym i energicznym, nie wystarczy tylko dogodzić swojemu podniebieniu, oddać się ciekawej książce, wyjść na spacer czy udać się na przejażdżkę rowerową w miłym towarzystwie. Ważniejsze jest to, aby owych uciech nie fundować sobie na siłę, a przede wszystkim robić to z głową...
Więcej ruchu i wyrozumiałości
Wszyscy lekarze zalecają codzienną aktywność fizyczną, jednak dr Lin uważa, że każdy powinien wybrać ten rodzaj ruchu, który najbardziej lubi. Nie kieruj się modą czy dobrymi radami znajomych, a jedynie głosem własnego organizmu. Nie katuj się więc godzinami na siłowni czy na basenie, jeżeli większą przyjemność sprawia ci taniec albo jazda na rowerze. Najbardziej polecana dla seniorów jest tradycyjna gimnastyka chińska, zwłaszcza qigong (ćwiczenia relaksacyjne pozwalające kontrolować energię życiową). Jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu.
Pogódź się z tym, że twoja kondycja nie jest już taka, jak dawniej. Nie uprawiaj więc codziennej samokrytyki i nie użalaj się nad sobą. Nawet jeśli nie umyjesz wszystkich okien w ciągu dnia, tylko jedno, ciesz się i tym drobnym sukcesem. Ciągłe poganianie siebie jest niebezpieczne, bo prowadzi do autoagresji. A to z kolei stanowi częste podłoże poważnych chorób, takich jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zwolnij więc i miej dla siebie dużo więcej wyrozumiałości!
Masaż jak eliksir młodości
Leczenie i upiększanie poprzez dotyk od tysięcy lat znane jest medycynie Wschodu. Jednym z jego typów jest automasaż twarzy, który regularnie stosowany ujędrnia skórę, a nawet spłyca bruzdy. Najlepiej wykonywać go tuż przed snem. Wystarczy rozgrzać dłonie przez pocieranie, nalać na nie odrobinę jakiegokolwiek olejku i delikatnie masować okrężnymi ruchami skórę. Kurację zaczynaj od czoła, a kończ na podbródku. Nie trzyj mocno i nie naciągaj skóry!
Osłabionej czuprynie dobrze zrobi częste przeczesywanie kosmyków palcami. Z kolei siwienie i wypadanie włosów spowalnia masaż skóry głowy (podobnie jak przy masażu twarzy, przed nim też należy rozgrzać dłonie poprzez potarcie). Dłonie połóż na głowie i wykonaj nimi 36 okrężnych ruchów. Ten prosty zabieg dodatkowo usprawnia pracę umysłu: relaksuje, poprawia koncentrację. Podobnie działa ćwiczenie zwane „uderzaniem w niebiańskie bębny”. Rozgrzanymi dłońmi zakryj małżowiny uszne, kciuki niech spoczywają na karku, a pozostałe palce (lekko podkurczone) na potylicy. Palce wyprostuj i wskazującymi uderzaj 36 razy w tylną część głowy. Powinieneś słyszeć dudnienie. Podczas całego ćwiczenia spokojnie, głęboko oddychaj. Ćwiczenie łagodzi szumy w uszach, pomaga w bólach głowy, wzmacnia słuch, poprawia pamięć. Zapobiega chorobie Alzheimera.
5 zaleceń dr. Sun Simiao
Dr Sun Simiao – słynny chiński lekarz z czasów dynastii Tang, o którym wspomina Henry B. Lin – sformułował pięć zaleceń dla tych, którzy pragną dożyć późnej starości w dobrym zdrowiu.
1. Nie należy dźwigać zbyt wielkich ciężarów, nie martwić się, nie gniewać.
2. Nadmiar śmiechu jest równie niepożądany jak częste uleganie melancholii.
3. Nie należy jeść tłustych i ciężkostrawnych potraw. Najlepsza będzie dieta złożona z naturalnych, nieprzetworzonych produktów: warzyw, owoców, pełnego ziarna; z mięs najlepiej wybierać: ryby, drób oraz owoce morza.
4. Aby uniknąć kłopotów z trawieniem, dobrze jest wypić kilka łyków ciepłej zupy (np. bulionu) przed każdym posiłkiem.
5. Nie należy najadać się do sytości. Współczesne badania to potwierdzają! Szczury, które jadły do woli, częściej zapadały na nowotwory. Natomiast osobniki „lekko głodzone” były zdrowsze, energiczne i cieszyły się dłuższym życiem.