Kosmetyki to dodatek. Najważniejsze jest odpowiednie menu. To dzięki niemu skóra jest zdrowa i złocista.
O tej porze roku nie łykaj witamin w tabletkach, które mają przyszykować skórę do słońca. Bo po co? Możesz mieć witamin pod dostatkiem w naturalnej postaci. Wykorzystaj wszystkie egzotyczne i rodzime warzywa i owoce, ale na niektóre zwracaj szczególną uwagę.
Naturalna tarcza ochronna
Jedz szpinak, pomidory i pomarańcze. Przygotują skórę do opalania dzięki witaminie A, likopenowi i flawonoidom. Pomarańcze dodatkowo zawierają rutynę, która chroni cerę skłonną do pękania naczynek. Likopen zapewnia wewnętrzną blokadę przeciwsłoneczną. Jest go najwięcej w przetworach z pomidorów – tak, świeże pomidory zawierają go mniej! Dlatego dodawaj koncentrat pomidorowy do zup i sosów, na wędlinę wyciśnij ketchup.
Przynajmniej miesiąc przed urlopem nie żałuj sobie brokułów. Dostarczają flawonoidów, chroniących przed zmarszczkami, których powstawanie przyspiesza słońce. Flawonoidy są naturalnym pochłaniaczem promieni UV. Dzięki nim – jak twierdzą naukowcy – obniżysz ryzyko zachorowania na raka skóry, czyli czerniaka, nawet o 60 proc.
Nawadnianie od środka
Jeśli latem masz problem z przesuszoną skórą i włosami, już teraz jedz dużo ryb, oliwy i orzechów. Dostarczają organizmowi niezbędnych, zdrowych tłuszczów. Specjaliści twierdzą, że dodając do potraw każdego dnia około dwóch łyżeczek oliwy i jedząc garść orzechów, nie tylko pomożesz swojemu ciału prawidłowo funkcjonować, ale zapewnisz też skórze odpowiednie nawilżenie.
Wyzłacanie bez samoopalacza
Przed wyjazdem na wakacje zadbaj o odpowiednią ilość beta-karotenu w twojej diecie. Dzięki niemu zmniejszysz wrażliwość skóry na słońce. Beta-karoten przygotowuje skórę do kąpieli słonecznych, przedłuża opaleniznę, nadaje jej ładny złocisty odcień. Co najmniej miesiąc wcześniej pij zatem codziennie szklankę soku z marchwi albo zjadaj 250 g surówki z marchwi i jabłka. Jedz marynowaną dynię, szpinak, żółtą paprykę.
Uważaj na niektóre rośliny i zioła, m.in. koper, seler, cykorię, rutę, dziurawiec, arnikę, mniszek lekarski, nagietek. W kontakcie ze słońcem mogą powodować przebarwienia.