Moshe Feldenkrais opracował system ćwiczeń, które usprawniają ciało i ducha.
Był inżynierem mechanikiem, a także zapalonym sportowcem, miał nawet czarny pas w judo. Sam wyleczył swoją kontuzję kolana, a przy okazji potraktował siebie jako królika doświadczalnego. Tak długo eksperymentował z rehabilitacyjnymi ćwiczeniami ruchowymi, aż w pełni odzyskał sprawność. I stworzył specjalny zestaw ćwiczeń, które pomagają wrócić ludziom do utraconej sprawności, np. po wypadkach czy operacjach. Wspierają one także leczenie dolegliwości ciała mające swoje podłoże w psychice, np. zaburzenia odżywiania.
Poszczególne ćwiczenia wzorowane są na sposobie poruszania się dziecka: raczkowaniu, pierwszych próbach siadania czy samodzielnego stawiania kroków. I tak jak dziecko, ty też możesz się nauczyć poruszać na nowo.
Bądź jak dziecko
– Każda mama pamięta, jak jej dziecko uczyło się chodzić – mówi Maria Zawadka, instruktorka jogi, która ukończyła też dwuletni kurs metody Feldenkraisa. – Malec bez obaw rusza na podbój świata, bo nie wie, czym grozi upadek. Ruchy dziecka są płynne i pełne gracji.
Niestety, z biegiem czasu zwracamy coraz mniejszą uwagę na to, jak się poruszamy. Kto z nas zastanawia się, jak podnosi rękę, jak niesie torbę z zakupami, w jakiej pozycji siedzi. Poruszanie się jest dla nas czynnością automatyczną, wykonywaną nieświadomie. O tym, jak się ruszamy, zaczynamy rozmyślać dopiero wtedy, gdy poczujemy ból i coraz częściej zaczyna strzykać nam w stawach.
Skąd biorą się te dolegliwości? Zwykle latami za mocno napinamy jedne mięśnie, a innych nie używamy w ogóle – aż wiotczeją! I tak od nieuważnego siedzenia przy biurku czy przed telewizorem ze skrzywionym kręgosłupem pojawiają się na przykład bóle pleców lub kolan, które zatruwają nam życie.
Ruszaj się uważnie
W metodzie Feldenkraisa można zapisać się na zajęcia grupowe lub indywidualne. Podczas zajęć grupowych instruktor informuje, jaki ruch należy wykonać – ale go nie pokazuje. Ćwiczący musi sam wyobrazić sobie ruch, musi on wypłynąć z umysłu, trzeba wykonać ten ruch ŚWIADOMIE. Dzięki takiemu treningowi z czasem także poza salą ćwiczeń można zacząć ruszać się uważnie i efektywnie z punktu widzenia potrzeb naszego własnego organizmu. Tak, by na nowo rozruszać mięśnie i pozbyć się bólu. Na zajęciach indywidualnych, przeznaczonych dla osób z poważniejszymi problemami, instruktor prowadzi ręce lub nogi osoby ćwiczącej, by pomóc mózgowi skoordynować ciało i przypomnieć sobie, jak poprawnie sterować ruchem mięśni. Do zajęć nie potrzeba specjalnych strojów ani przyrządów. Wystarczy wygodny dres i koc.
Myśl, jak chodzisz
– Zapisałam się na zajęcia, aby poprawić swoją sprawność. Gdy moja 68-letnia mama przeszła operację stawu biodrowego, zrozumiałam, że jeśli nie zadbam o siebie, też mogę mieć podobne problemy w przyszłości – mówi Jola, kasjerka z Warszawy.
Przez pierwsze zajęcia automatycznie machała rękami i nogami, a w głowie planowała, co zje na kolację albo co musi jeszcze zrobić wieczorem.
– Ale tutaj długo się tak nie da. Żeby się nie pomylić na zajęciach, muszę zwracać baczną uwagę na to, jak się ruszam. Zaczęłam zauważać, że gdy podnoszę rękę, moje mięśnie przy żebrach też pracują.
Potem poszło już z górki. Doświadczenie z zajęć Jola wykorzystała w codziennym życiu. Zrezygnowała z zakładania nogi na nogę, garbienia się, noszenia toreb zawsze na tym samym ramieniu.
Efekty przerosły jej oczekiwania. Dziś 49-letnia Jola z dumą mówi, że znów porusza się jak młoda kobieta. Zniknęły bóle i sztywność stawów i mięśni. A co najważniejsze – kompleksy i zły humor. – Może to zabrzmi śmiesznie, ale pokochałam siebie, doceniłam swoje ciało, które tyle dla mnie robi – dodaje.
Odblokuj swoje emocje
Bo zajęcia prowadzone metodą Feldenkraisa dają także psychiczne oczyszczenie. Ćwiczący potwierdzają, że rozluźnienie mięśni powoduje napływ emocji, które wypchnęliśmy ze świadomości. Czasem jest to nieokreślone pobudzenie, lęk, zawroty głowy, nagła złość – trzeba te trudne chwile przetrwać, spokojnie oddychając. W nagrodę mogą pojawić się i przyjemne doznania: poczucie szczęścia, zrzucenia ciężaru.Metoda jest bezpieczna, ponieważ praca postępuje małymi kroczkami. Ci, którzy regularnie uczestniczą w zajęciach, po kilku miesiącach widzą, że są wyprostowani, mniej spięci, a do tego pełni pozytywnej energii. Lęk, który często towarzyszył im w życiu, gdzieś znika, dosłownie rozpływa się w ciele.
Więcej na stronie: www.metoda-feldenkraisa.pl
[IMG type="MEDIUM" src="1558_1271759407.jpg" zoom="YES" class="fleft" folder="content"]
ćwiczenia dla ciebie
Na rozluźnienie barków i odstresowanie
Połóż się wygodnie na plecach. Zastanów się, jak procent twojego ciała dotyka podłogi dokładnie w tym momencie – które to części? Zauważ, które części ciała są sztywne i odstają od ziemi? Następnie wyobraź sobie własny kręgosłup, który dzieli ciało na dwie połowy – która z nich przylega do podłogi lepiej? Czy wiesz, gdzie znajduje się twoja miednica? Przyciśnij ją do podłogi, jednocześnie oddalając od głowy. Łagodnie oddychając, świadomie rozluźnij się tak, aby głowa i miednica odsuwały się od siebie w przeciwnych kierunkach.
Na bóle kolan
Leżąc na plecach, zegnij prawe kolano, tak by prawa stopa bez wysiłku, ale stabilnie opierała się o podłogę – znajdź takie ułożenie ciała, w którym zgięcie kolana i oparcie stopy będzie wymagało jak najmniej siły. Naciśnij prawą stopą mocniej na podłogę, tak by prawe biodro odrobinę się uniosło. Następnie bardzo powoli przetocz się na lewy bok. Niech twój ruch będzie spokojny; zwróć uwagę na to, by lewa noga leżała przez cały czas swobodna i rozluźniona. W czasie przekręcania się w lewo prawe kolano powinno znajdować się dokładnie nad prawą stopą. Teraz zrób próby z różnym ułożeniem prawej stopy w czasie tego ruchu, tak by znaleźć ułożenie najwygodniejsze dla ciebie. Zwróć uwagę, co się dzieje z głową, gdy dociskasz prawą stopę do podłogi. Powtórz sekwencję kilka razy na obie strony ciała.
Teraz zegnij oba kolana i postaw obie stopy na ziemi, ramiona połóż luźno w pewnej odległości od boków ciała. Bardzo wolno przechyl kolana w lewo. Zwróć uwagę na odczucia w szyi, klatce piersiowej i plecach. Czy twoja głowa skręca się automatycznie w lewo, czy w prawo? Zwróć uwagę, co dzieje się w środku twoich ust i szyi, gdy przechylasz kolana. Powtórz ruch kilka razy na obie strony, całkowicie rozluźniając się po każdej sekwencji.