Masz problem z zajściem w ciążę? Ćwicz jogę. Chcesz przygotować ciało do porodu? Rób to samo. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.
Aleksandra Laudańska-Niedaszkowska z ośrodka Yoga Medica w Warszawie ćwiczy od wielu lat, a dziś swoim doświadczeniem dzieli się z innymi kobietami. Najpierw dzięki jodze wyregulowała układ hormonalny. Potem urodziła córeczkę, a kilka lat później synka. Szybko i sprawnie. Pamięta do dziś okrzyk zadowolonej położnej: „Tak rodzą joginki!”. Oczywiście ból był równie duży jak u innych kobiet, ale potrafiła go lepiej znieść. Gdy tuż przed porodem kręgosłup w krzyżu dał o sobie mocno znać, wiedziała, jaka pozycja przyniesie jej ulgę.
– Joga dała mi większą świadomość ciała – opowiada. – To, że ćwiczyłam wcześniej i w trakcie ciąży, pomogło mi też zgromadzić tak potrzebne w tym czasie zapasy energii.
Na prowadzone przez Aleksandrę zajęcia często trafiają kobiety już w zaawansowanej ciąży. Lepiej jednak nie czekać do 7. czy 8. miesiąca. Jeśli planujesz dziecko, zacznij ćwiczyć już teraz. A jeśli masz problem z zajściem w ciążę – tym bardziej.
– O ćwiczeniach warto pomyśleć dużo wcześniej – radzi Aleksandra. – Jeszcze przed poczęciem, bo mamy szansę przygotować nasze ciało – wzmocnić je i uelastycznić.
Kilka zalecanych przez Aleksandrę ćwiczeń możesz wykonywać samodzielnie w domu. Taki trening dobrze też wpłynie na dziecko.
– Przeprowadzano badania naukowe – podpowiada Ola – które pokazały, że dzieci matek utrzymujących aktywność fizyczną w czasie ciąży są spokojniejsze, zdrowsze i bardziej samodzielne.
Jednak jeśli jesteś w ciąży i nigdy nie ćwiczyłaś jogi, najpierw zapytaj lekarza, czy możesz chodzić na zajęcia. Specjaliści są zdania, że lepiej nie zaczynać nowej formy aktywności w tym stanie – nawet gdy nauczyciele jogi zapewniają o wielkich korzyściach, jakie możesz wynieść z zajęć.
Więcej informacji o zajęciach dla kobiet w ciąży: www.yogamedica.pl
Skręt na krześle
Usiądź na krześle, stopy ułóż na szerokość bioder. Ustaw kręgosłup tak, by poczuć jego naturalną krzywiznę w odcinku lędźwiowym. Na wdechu wyprostuj kręgosłup, a na wydechu skręć go, chwytając dłońmi za oparcie. Oddychaj nieco głębiej i staraj się cały czas wraz z wdechem rozciągać kręgosłup wzdłuż, a z wydechem – skręcać w bok. Trzymaj barki na tej samej wysokości, a głowę prosto. Wytrwaj ok. minuty i wykonaj ćwiczenie tak samo, ale w drugą stronę. Powtórz 2–3 razy. Ten nieściskający brzucha skręt doskonale masuje zmęczony kręgosłup i uelastycznia go.
Uttanasana
Stań w rozkroku na szerokość bioder, przodem do krzesła. Ułóż dłonie płasko na siedzisku krzesła i odejdź do tyłu, tak aby nogi ustawiły się pionowo, a kręgosłup równolegle do ziemi. Głowa pozostaje w linii kręgosłupa. Na wydechach staraj się opuszczać barki coraz niżej. Wytrwaj przez minutę. Ćwiczenie to świetnie odciąża zmęczony kręgosłup przyszłej mamy i uelastycznia połączenia miednicy.
Badhakonasana
Usiądź przy ścianie tak, aby dolna część pleców jej dotykała. Złącz stopy i rozszerz kolana. Pozwól im naturalnie opadać. Trzymając zewnętrzne krawędzie stóp połączone, staraj się rozłączyć wewnętrzne (otwórz stopy tak jak książkę). Trzymaj ręce z tyłu lub złap za stopy. Na wdechach wyciągaj kręgosłup do góry, a przy wydechach staraj się rozluźnić nogi i biodra. Trwaj w takiej pozycji 5–10 min (lub dopóki nie odczuwasz napięcia kręgosłupa). Ćwiczenie to doskonale przygotowuje miednicę do akcji porodowej.
Trikonasana
Weź krzesło. Stań w rozkroku, stopy ustaw równolegle do siebie. Lewą skręć lekko do wewnątrz, a prawą 90 stopni na zewnątrz. Napnij przednią część ud. Na wydechu pochyl się w prawo i połóż prawą rękę na krześle, a lewą na biodrze. Ustaw głowę w linii kręgosłupa, patrz przed siebie, cofnij lewy bark, tak by znalazł się wyżej niż prawy. Wytrwaj 15–30 s. Podnieś się do góry na wdechu i zrób ćwiczenie na drugą stronę. Powtórz 2 razy. Ćwiczenie przynosi ulgę spuchniętym nogom, odciąża kręgosłup.