Relaksuje, oczyszcza organizm, odmładza, a nawet leczy. Tak działa mało jeszcze u nas znany masaż ajurwedyjski.
Masaż to jeden z najlepszych sposobów na relaks. Wiedzą o tym Hindusi, którzy korzystają z niego na co dzień. W Indiach małżonkowie wykonują sobie nawzajem masaż głowy, traktując go jako dowód miłości. Ajurweda, najstarszy system medyczny praktykowany w Indiach od tysięcy lat, ma do zaoferowania wiele sposobów leczenia opartych na masażu. Celem ich wszystkich jest przede wszystkim przywrócenie głębokiej równowagi.
Rozbijanie blokad
Zanim Mihir Dutt rozpocznie masaż, określa typ konstytucyjny klienta. Służy temu test złożony z jedenastu pytań. Odpowiedzi wskazują, czy ma do czynienia z typem vata, pitta czy kapha lub ich kombinacjami. To ważne, bo ten sam masaż wykonuje się inaczej w zależności od konstytucji cielesnej (używa się przede wszystkim innych olejów).
Pierwszy etap to masaż klasyczny, który działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Medycyna europejska traktuje go jako metodę na usprawnienie układu limfatycznego. Lekarz ajurwedy powiedziałby raczej, że udrażnia nadis – kanały przepływu energii (są odpowiednikiem meridianów w tradycyjnej medycynie chińskiej). Cykl masaży klasycznych składa się z siedmiu zabiegów – po dwa w tygodniu.
Rozbijanie blokad bywa bolesne, ale efekty są znakomite. Mariusz po wypadku pozbył się bólów szyi i może normalnie funkcjonować. Alinie ustąpiły bóle barku. Jolanta (i inne panie) zauważyły, że zniknął cellulit. A Małgosi poprawił się wzrok.
Program odnowy
Masaż klasyczny to wstęp i niezbędne przygotowanie do głębokiego oczyszczenia organizmu. Program, nazywany panchakarma, trwa 15 dni i można go przeprowadzić jedynie w ośrodku w Indiach na turnusach wyjazdowych. Pojedyncze zabiegi Mihir Dutta może wykonać tu na miejscu. Oczyszcza się nos, uszy i kanały wzroku za pomocą specjalnych olejów (wlewa się je do nosa i uszu, a do oczu wklepuje). Trzeba też usunąć toksyny z jelit, czemu służą lewatywy ziołowe i olejowe. Pocenie się w parze z dodatkiem ziół pozwala oczyścić krew.
Panchakarma wprowadza harmonię w cały system energetyczny. Następuje biologiczna odnowa komórek. Doskonale działa na układ hormonalny, nerwowy i krwionośny. Chorzy pozbywają się chronicznego bólu pleców, a nawet zwyrodnień kręgosłupa i stawów. Można zapomnieć o bólach głowy i migrenach. Dodatkowe korzyści to rozwój inteligencji i większa równowaga psychiczna.
Abhyanga na niepokój
Osobom zestresowanym Mihir Dutta proponuje masaż z dodatkiem specjalnie dobranych olejków. Zabieg odpręża, wspomaga leczenie niektórych chorób i dolegliwości, poprawia wzrok i modeluje sylwetkę. Regularnie stosowany, chroni przed stresem i uczuciem niepokoju. Ten masaż Mihir poleca przede wszystkim przetrenowanym sportowcom i osobom chronicznie zmęczonym.
Kuracja dla duszy
Shirodhara to jeden z najważniejszych zabiegów w ajurwedzie. Nie można wykonać go bez przygotowania serią masaży klasycznych. Po krótkim masażu z użyciem olejków rozgrzewających całe ciało, Mihir Dutt intensywnym strumieniem wylewa ciepły olejek na trzecie oko. U niektórych osób stosuje mleko albo maślankę z dodatkiem ziół.
Masaż ten zapobiega wypadaniu włosów, leczy zatoki i wszystkie schorzenia w rejonie głowy. Oprócz tego doskonale odpręża, pomaga wyjść z depresji, pozbyć się stresu, znużenia czy bezsenności. Równoważy pracę wszystkich czakr. Sięga też głęboko w sferę ducha, pomagając nam rozwijać się duchowo. Mihir Dutt twierdzi, że osoba masowana może sobie nawet przypomnieć poprzednie wcielenia.
fot. Elżbieta Socharska
Zalety masażu ajurwedyjskiego:
* pomaga w zaburzeniach układu krążenia, nerwowego, hormonalnego, trawiennego, reguluje działanie wszystkich narządów wewnętrznych;
* przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, odmładza;
* pomaga w nerwicach i stanach depresyjnych, w przewlekłym stresie, bezsenności, niweluje doznania traumatyczne;
* wzmacnia system odpornościowy;
* przywraca harmonijny przepływ energii w ciele.