Zdrowie, kondycja i uroda to trzy podstawowe zalety diety wegańskiej. Ale są też wady...
Dieta wegańska jest najbardziej radykalną odmianą wegetarianizmu. Opiera się na bardzo prostej zasadzie: zero ryb, mięsa, a także jajek, mleka, serów, żelatyny, a nawet miodu. Podstawą diety są warzywa (surowe lub gotowane), owoce (świeże i suszone), rośliny strączkowe (bób, groch, fasola, soczewica, soja), kasze, ziarna, orzechy oraz produkty zbożowe. Dietetycy są zdania, że wegetarianizm jest zdrowy pod warunkiem dostarczania organizmowi wszystkich składników odżywczych. Produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ziemniaki, mleko sojowe, orzechy to doskonałe źródło białka i węglowodanów. Tłuszcze czerpie się z orzechów, nasion, oleju i niektórych owoców (np. awokado).
Zalety
Przechodząc na dietę wegańską, mamy szansę schudnąć. To dzięki unikaniu mięsa i dostarczaniu dużej dawki błonnika, który powoduje, że jedząc mało, czujemy się syci. Błonnik pomaga też pozbyć się wzdęć. Badania naukowe udowodniły, że weganie rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, układu pokarmowego, cukrzycę, niektóre nowotwory (m.in. raka jelita grubego i cienkiego). Zalety diety wegańskiej z pewnością docenią panie, które dbają o urodę. Po kilku tygodniach ich skóra stanie się gładka i jędrniejsza. Włosy będą mocniejsze i nabiorą połysku. A paznokcie przestaną się łamać.
Wady
Nie ma róży bez kolców. Aby zostać weganinem, powinniśmy mieć dużą wiedzę na temat dietetyki. Musimy wiedzieć, ile nasz organizm potrzebuje białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeśli jemy mięso i pijemy krowie mleko, nie musimy martwić się o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin (np. B i D) oraz minerałów (np. wapnia). Rezygnując z mięsa i nabiału, musimy dostarczyć białko dzięki innym produktom (np. roślinom strączkowym, płatkom owsianym, ziarnom sezamu). Ułożenie codziennego jadłospisu wymaga sporej kreatywności i przynajmniej na początku jest sporym wyzwaniem.
Trzeba też pamiętać, że w Polsce trudno jest być weganinem. W tradycyjnych sklepikach spożywczych niełatwo jest znaleźć produkty, na których opiera się ta dieta. Wprawdzie w ostatnim czasie w hipermarketach dużych miast pojawiły się stoiska ze zdrową żywnością, ale wybór jest bardzo mały. Jesteśmy więc skazani na kupowanie żywności w sklepach specjalistycznych, których jest coraz więcej. Jednak nadal dużym problemem pozostaje wysoka cena takich
produktów.
Filozofia życia
O byciu weganinem nie świadczy wyłącznie rezygnacja z jedzenia mięsa. To także etyczny, bardzo ekologiczny styl życia. Weganie nie noszą zatem futer oraz wyrobów ze skóry, jedwabiu i wełny. Nie stosują także kosmetyków ze składnikami pochodzenia zwierzęcego. Zwracają uwagę na ilość zużywanej wody. Dlatego przed deklaracją przejścia na weganizm należy dokładnie się zastanowić, czy potrafimy tak żyć.
Przykładowy jadłospis weganina
Śniadanie
• woda z cytryną lub ciepła woda z kawałkami imbiru (zimą doskonale rozgrzewa)
• namoczone wieczorem płatki górskie z dodatkiem startego jabłka i orzechów
• muesli ze świeżymi owocami i mlekiem sojowym
• owoce (np. 2 banany, winogrona, śliwki, jabłka), sok marchwiowo-selerowy
Przekąski
• garść orzechów, świeży owoc, świeże warzywa
Obiad
• zupa warzywna typu krem (np. brokułowa, porowa)
• kasza z sosem, np. grzybowym, i z surówką, np. z kapusty kiszonej, kapusty czerwonej, buraczków
• kotlety z warzyw i kaszy polane sosem pomidorowym
Kolacja
• bezjajeczny makaron pełnoziarnisty z kawałkami tofu podsmażanymi z cebulką, pieczarkami i przyprawami
• humus, czyli gęsta pasta zrobiona z ciecierzycy (grochu lub fasoli), z dodatkiem oliwy z oliwek, cytryny, soli i czosnku; placki typu pita