Pokrzywa to bogactwo witamin i minerałów. Warto ją pić, dobrze ją stosować do pielęgnacji włosów i skóry.
Wszystko to za sprawą włosków pokrywających listki, które zawierają między innymi kwas octowy i mrówkowy. Kiedy dotyka się pokrzywę, włoski łamią się, wbijając w skórę, a zawarte w nich substancje przedostają się do organizmu, przyspieszając krążenie krwi w żyłach. Dlatego też w medycynie ludowej roślinę tę wykorzystuje się do leczenia reumatyzmu.
Sprawdzony kosmetyk
Jest stworzona do pielęgnacji urody. Zwłaszcza włosów i skóry. Pomaga rozprawić się z łojotokiem i łupieżem. Wzmacnia cebulki, przeciwdziała wypadaniu i pobudza wzrost włosów, dodaje im puszystości oraz blasku. Ze względu na dużą zawartość chlorofilu, minerały i witaminy ekstrakt z pokrzywy znajdziemy w kremach do twarzy, maseczkach i tonikach. A najprostsze mikstury lecznicze można zrobić w domu.
Zamiast toniku
Jeśli masz skórę tłustą i łojotokową, przemywaj twarz jak tonikiem naparem z liści pokrzywy.
Odżywcza kąpiel
Świeże liście umyj i zmiażdż. Włóż do woreczka z gazy i zawieś pod strumieniem wody.
Taka kąpiel relaksuje, odżywia skórę, łagodzi też bóle reumatyczne. Poza sezonem pokrzywowym możesz zastosować napar z garści suszonych liści zaparzonych w 1/2 l wrzątku.
Napój młodości
Przez miesiąc pij na czczo, pół godziny przed śniadaniem, herbatkę z młodych pędów albo sok wyciskany ze świeżych liści.
Zupy i sałatki
Pokrzywa to chwast jadalny. Oto przepis na letnią zupę z pokrzywy: garść młodych listków pokrzywy zmiksuj (jeśli papka okaże się za sucha, dodaj odrobinę wody). Obraną włoszczyznę ugotuj. Kiedy warzywa zrobią się miękkie, dorzuć ziemniaki. Nie pozwól, żeby się rozgotowały. Na koniec dodaj zmiksowaną pokrzywę i zabiel zupę śmietaną.
Napar ze świeżych liści
- Po umyciu głowy płucz włosy w naparze ze świeżych liści albo nacieraj nim skórę głowy. Kopiastą łyżkę stołową posiekanych ziół zalej 2 szklankami wrzątku i odstaw do zaparzenia na kwadrans. Potem odcedź i po umyciu włosów wypłucz je naparem. Płukanka nie jest wskazana dla jasnych blondynek – kosmyki lekko poszarzeją. Napar możesz też przygotować z suszonych liści (łyżeczka na filiżankę wody).
- Możesz też nacierać skórę głowy sokiem wyciśniętym ze świeżo zerwanych liści. To jednak receptura raczej dla pań z ciemnymi włosami – jasne mogą nabrać zielonego odcienia.
- Do nacierania skóry głowy dobry jest specjalny ocet. Garść świeżych liści zaparz w 1/2 l wrzątku i odstaw na trzy godziny. Potem przecedź i zmieszaj z 1/4 l octu owocowego, np. jabłkowego. Już następnego dnia możesz miksturą smarować głowę.