A więc koniec z potrawami smażonymi! Pij na czczo wodę z miodem, masuj głowę oraz całe ciało. I koniecznie kup w tym celu olej sezamowy!
W ajurwedzie rozróżniamy 11 typów bólu głowy. Ich przyczyny mogą być różne. U niektórych osób dolegliwość może pojawić się pod wpływem przepracowania, nieregularnego lub niewłaściwego odżywiania czy niestrawności. Czasem jest symptomem innych chorób i towarzyszy nadciśnieniu, bezsenności, anemii.
Przy uporczywych bólach pomóc potrafią zabiegi wykonywane przez specjalistów ajurwedy, takie jak: panca karma (usuwanie toksyn), vamana (kontrolowane wymioty), basti, sirodhara i nasya (zabiegi oczyszczające). Niestety, są to metody dość drogie. Na szczęście ajurweda na ból głowy zna także domowe środki zapobiegawcze. Warto zacząć od nich, a nie tak łatwo wywołasz wilka z lasu.
Jak sobie pomóc samemu?
* Krok pierwszy – dieta. Według ajurwedy najbardziej korzystna dla zdrowia jest tzw. dieta satwiczna. Opiera się na naturalnych, nieprzetworzonych i świeżych produktach: warzywach, owocach, zbożach i naturalnym nabiale (jogurt, kefir). Dieta osób, które nawiedzają bóle głowy, powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Ogranicz mięso i wybieraj raczej indyka lub cielęcinę. Nie jedz wędlin i żółtych serów. Nie dla Ciebie są też mocno pobudzające produkty, takie jak alkohol, kawa, a nawet czekolada. Unikaj potraw smażonych, zimnych, suchych, marynowanych i wędzonych. Codziennie rano, na pusty żołądek, dobrze jest wypić kubek wody z łyżeczką miodu. Taki napój pomaga usunąć toksyny z organizmu i wyregulować wypróżnienia.
* Krok drugi – masaż głowy. Poświęć na niego choćby 5 min każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem (dokładny instruktaż znajdziesz w 28. tegorocznym wydaniu tygodnika „Gwiazdy Mówią” na str. 24). Masaż możesz robić sobie po pracy lub przed zaśnięciem. Użyj odrobiny oleju sezamowego lub kokosowego z kilkoma kroplami olejku goździkowego.
* Krok trzeci – olej sezamowy. Masuj codziennie całe ciało ciepłym olejem sezamowym. Najpierw wlej do buteleczki trochę oleju i wstaw ją do garnuszka z gorącą wodą na 5–10 min. Masowanie zacznij od głowy, potem masuj twarz i miejsca za uszami, następnie kark i ramiona, klatkę piersiową i brzuch, lędźwie, pośladki i nogi, na koniec stopy. Kończyny masuj ruchami podłużnymi, a same stawy – okrężnymi. Po wykonaniu zabiegu wypij kubek ciepłej przegotowanej wody. Olej sezamowy ma właściwości oczyszczające i przeciwbólowe. Wykorzystuje się go w większości masaży i zabiegów ajurwedyjskich.
* Krok czwarty – regularne wypróżnianie. Nie zaniedbuj tego! Tu pomoże właśnie zdrowa dieta. Problemy z zaparciami są często wynikiem głodówek i niedojadania. Dlatego jeśli czujesz się głodny – jedz, tylko właściwie!
* Krok piąty – joga i medytacja. Joga doskonale wpływa na cały organizm (harmonizuje układ nerwowy, hormonalny i trawienny). Medytacja wycisza umysł, pomaga w walce ze stresem i silnym napięciem emocjonalnym, pomaga nabrać dystansu do wielu problemów. Spróbuj obydwu praktyk.
prowadzi warsztaty zabiegów ajurwedyjskich i gotowania wg ajurwedy.
wysłuchała: Małgorzata Kacperek
więcej informacji: www.ajurweda.pl