Walentynki! Dla jednych to okazja do szalonej randki, a dla innych kolejne komercyjne święto. Święty Walenty spogląda na nas tego dnia życzliwie z góry. Bez względu na przekonania życzy nam szczęścia w miłości!
Święto Zakochanych zaczęto powszechnie obchodzić w Europie, a szczególnie w Anglii, w średniowieczu. Dlaczego akurat 14 lutego? Otóż w tym właśnie czasie na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, co uważane jest za dobry znak dla rodzącej się miłości.
Tradycją walentynek jest przesyłanie naszym ulubionym/ukochanym osobom płci przeciwnej pocztówek lub liścików z sympatycznym, a najlepiej romantycznym komplementem. Zgodnie z tradycją, walentynkowa kartka ma być anonimowa! Podpisujemy ją „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka” i pozostaje nam wierzyć, że adresat rozpozna prawdziwego nadawcę.
Magnes na uczucia
Walentynkowa kartka może być talizmanem, który przyciągnie do nas lub wzmocni czy ożywi uczucie danej osoby. Jak powinna wyglądać taka magiczna walentynka? Z pewnością musi być ozdobiona sercami i różami. I w zależności, co chcemy powiedzieć wybranej przez nas osobie, na kartce powinny znaleźć się odpowiednie elementy.
Gołębie i pary ptaków symbolizują uczucie i wzajemną troskę. Kotki mówią o czułości i bezbronności. Pieski kojarzą się z wiernością i oddaniem drugiej osobie. Słoniki to symbol szczęścia i powodzenia. Niedźwiadki – opieki i trwałości uczuć. Żabki oznaczają wzajemną fascynację i poczucie humoru. Nie należy wysyłać kartek z obrączkami ślubnymi lub z młodą parą, bo mogą zapeszyć rozwój romansu.
Do pisania walentynki najlepszy jest niebieski długopis lub atrament, ponieważ kolor ten sprzyja romantycznym wyznaniom. Jeśli chcemy ozdobić kartkę własnoręcznie narysowanymi serduszkami, trzeba uważać na ich liczbę. Najbardziej sprzyjające są dwa i trzy, a przynoszące pecha to cztery, siedem lub trzynaście.
Rytuał sycenia emocjami
Podczas pisania kartki dla osoby, w której chcesz rozbudzić uczucie, zapal czerwoną świecę i kadzidełko sandałowe. Myśl o niej, by energia Twojej sympatii wsączyła się w walentynkę. Na koniec przesuń gotową kartkę nad kadzidłem, mówiąc: „Niech dym kadzidła skieruje Twoje (tu podaj imię wybranka/wybranki) myśli ku mnie”.
Następnie przesuń walentynkę nad płomieniem świecy, mówiąc: „Niech żar ognia rozpali Twoje (tu podaj imię wybranka/wybranki) uczucia dla mnie”. Potem przyłóż kartę do serca, wyobraź sobie twarz tej osoby i wyślij jej swoje uczucia. W drodze do skrzynki musisz być bardzo ostrożna/y. Zgubienie listu, upuszczenie go na ziemię lub przeczytanie obcej osobie przed wysłaniem zapowiada nieporozumienia między zakochanymi.
W walentynki nie wypada robić żartów i kawałów samotnym osobom, które bardzo czekają na wyznania i listy od nieznanych wielbicieli. Wyrządzona komuś krzywda lub fałszywe wyznanie może przynieść niefrasobliwemu żartownisiowi pecha w miłości! Uwaga! W ten dzień nie należy całować się na schodach, aby miłość szybko nie uciekła.
Walentynkowe upominki
Na walentynkowy prezent odpowiednie są wszystkie rodzaje biżuterii, od kolczyków i wisiorków, po kolie i bransoletki. Wyjątkiem są pierścionki, chyba, że ktoś zamierza się oświadczyć!
Najlepsze kamienie
- Bursztyn – oznacza „będę z Tobą zawsze”. Jego pozytywne działanie wzmacnia wszystkie dobre cechy charakteru.
- Koral – mówi „kocham Cię”. Ten „żywy” kamień wprowadzi w Wasze życie więcej emocji i namiętności. Jako talizman zapewni szczęście w miłości.
- Kwarc różowy oznacza „wytrwam przy Tobie”. Jest symbolem szczerej miłości, bez względu na przeszkody czy różnice.
- Jest wspaniałym talizmanem dla zakochanych. Sprawia, że wspólne życie staje się piękniejsze. Pomaga uczyć się wyrozumiałości, szczerości i wzajemnej wierności.
- Rubin mówi „pragnę Cię”. Jego kolor kojarzy się z namiętnością i płomienną miłością. Dodaje odwagi i sprzyja niezwykłemu powodzeniu w miłości.
- Turkus oznacza „zdobędę Twoją miłość”. Jest symbolem wytrwałości, odwagi i nagrody za poniesione trudy. Jako talizman strzeże przed zazdrością.
Kamienie, których lepiej unikać
Ametyst jest symbolem wstrzemięźliwości i celibatu. Z tego powodu nie nadaje się na walentynki. Perła przez wiele osób uważana jest za symbol smutku, łez i cierpienia. Zostawmy je więc na inne okazje! Obsydian jest zastygłą wulkaniczną lawą, przez co uważany jest za symbol wspomnienia dawnej, nieszczęśliwej miłości.
Trochę historii...
Najstarsza zachowana do naszych czasów kartka walentynkowa jest przechowywana w Muzeum Brytyjskim. Karol, książę Orleanu, wysłał ją do swojej żony, kiedy w 1415 roku był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się pod koniec XVII wieku. Zawierały wiersze i rymowane życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na skalę masową kartki walentynkowe zaczęła produkować Amerykanka Esther Howland na początku XIX wieku. Pod koniec XX w. modne stały się miłosne anonse w prasie, jak również pocztówki elektroniczne, wysyłane masowo za pośrednictwem Internetu. Ostatnio przebojem stały się walentynkowe esemesy z życzeniami i obrazkami.
Miłosława Krogulska