Chcesz, żeby partner znowu oszalał na twoim punkcie? Zaczaruj go kuchnią według pięciu przemian.
Powiedzenie „przez żołądek do serca" to jedno z prawideł tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z jej filozofią to, co człowiek je, bardzo silnie wpływa na jego stosunek i chęć do sztuki kochania.
Ty i twój partner straciliście na siebie ochotę? Uszy do góry, głowa w chmury! Chęć na czułość i seks na nowo pomogą wam wskrzesić afrodyzjaki, o których znawcy tao zdrowia niejeden miłosny traktat napisali.
Nerki w służbie seksu
Medycyna chińska najczęściej opisuje dwa łóżkowe problemy – małą satysfakcję z seksu lub niechęć do niego. Winą za obie sytuacje obarcza zachwianą równowagę w nerkach. Według medycyny chińskiej ich prawidłowe funkcjonowanie (zarówno na poziomie fizycznym, jak i energetycznym) gwarantuje płodność, popęd seksualny i radość z seksu. Zharmonizować i doenergetyzować nerki można odpowiednimi pokarmami.
Mięso – złodziej rozkoszy
Chcecie, ale nie potraficie czerpać prawdziwej rozkoszy z seksu? Wielce prawdopodobne, że w waszych nerkach nagromadziło się za dużo ciepła. Koniecznie przeanalizujcie, co wrzucacie na talerz. Bo naturę gorąca może dodatkowo podkręcać wybitnie mięsna dieta.
Im mięsa mniej, tym większa satysfakcja kochanków. A rozgrzane nerki ochłodzą i dodatkowo nawilżą skorupiaki, soczyste rodzime owoce, warzywa i odrobina białego wina. I tym samym pomogą odbudować seksualną harmonię, która da wam upragnioną rozkosz.
Mleko lubi zimne ryby
Brak pożądania, niechęć do seksu, oziębłość – za nimi również stoją nerki, ale silnie wyziębione. Jeśli ten problem was dotyczy, koniecznie odstawcie, albo chociaż mocno ograniczcie, wszystkie produkty, które z natury wychładzają, m.in. jogurty, kefiry i inne produkty mleczne, biały cukier, słodycze, białe wino, zimną wodę, surowe warzywa i owoce południowe. Miejsce po nich wypełnijcie produktami o naturze rozgrzewającej, np. wołowiną, dynią hokkaido, marchewką, orzechami, ostrymi i korzennymi przyprawami oraz kroplą czerwonego wina.
To nas podkręci, to nas podnieci!
☛ Zupa z krewetek z mlekiem kokosowym
Do 2 litrów wrzącej wody dodaj (dokładnie w podanej kolejności): 2 marchewki, 2 pietruszki, 1 ziarno ziela angielskiego, 1 listek laurowy, 1 średniej wielkości cebulę, kawałek pora, szczyptę imbiru lub plasterek świeżego, rozgnieciony ząbek czosnku, ¹/³ łyżeczki pieprzu czarnego, 1 łyżeczkę soli himalajskiej, 5 gałązek natki pietruszki albo świeżej kolendry, po ¹/³ łyżeczki majeranku, oregano i tymianku, lubczyku oraz kurkumy. Gotuj przez prawie półtorej godziny. Następnie ½ kg umytych pieczarek pokrój w plastry i podduś na patelni na klarowanym maśle lub oleju rzepakowym. Przecedź zupę, aby został sam wywar. Dodaj: pieczarki, pieprz do smaku, ½ kg świeżych krewetek, a na końcu 1 łyżeczkę (lub ½ posiekanej łodygi) trawy cytrynowej i gotuj jeszcze do 10 minut. Na koniec dopraw na talerzu mlekiem kokosowym.
☛ Wołowina duszona w winie i warzywach
Weź ½ kg wołowiny i pokrój jak na gulasz, zalej na noc wytrawnym winem czerwonym z posiekanym świeżym imbirem. Na drugi dzień w garnku rozgrzej olej i obsmaż mięso bez marynaty (nie wylewaj jej!). Dodaj ¹/³ łyżeczki cynamonu, 2 średnie cebule pokrojone w piórka, 3 goździki, 2 liście laurowe, 1 łyżeczkę soli himalajskiej, ½ litra przecieru pomidorowego, zalewę i szklankę wrzątku. Duś przez około półtorej godziny. Pilnuj, by danie się nie przypaliło. W tym czasie obierz ziemniaki, pokrój na ćwiartki i obgotuj. Następnie odcedź i wrzuć do wołowiny. Dopraw pieprzem i solą. Gotowy gulasz posyp posiekaną świeżą natką pietruszki.
☛ Bakłażan faszerowany pieczarkami
2 bakłażany umyj, przekrój na pół, posól i odstaw na 30 min. Umyj 250 g pieczarek i poszatkuj razem z 1 cebulą. Bakłażany opłucz. Łyżeczką wyciągnij z nich miąższ, pokrój. Na patelni rozgrzej masło klarowane albo olej rzepakowy. Wrzuć pieczarki, bakłażanowy miąższ i cebulę, dopraw solą, pieprzem, dodaj 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego i szczyptę kurkumy. Po odparowaniu wody gotowy farsz nakładaj do środka bakłażana. Każdy kawałek posyp płatkami migdałowymi i odrobiną słodkiej papryki. Zapiekaj w piekarniku przez 40 minut w temp. 180ºC.
☛ Jabłka duszone z cynamonem, płatkami migdałowymi i miodem
2 jabłka umyj, pokrój w grubą kostkę i wrzuć do garnka. Dodaj szczyptę kurkumy i ½ szklanki wrzątku. Duś na małym ogniu. Na patelni podpraż 200 g płatków migdałowych. Wrzuć je do jabłek i dodaj 1 łyżeczkę miodu. Wymieszaj i dorzuć 1 rozgniecione w moździerzu ziarno kardamonu oraz ½ łyżeczki cynamonu. Wymieszaj. Powstały mus podawaj w pucharkach posypany prażonymi migdałami.
Uwaga! Wszystkie składniki potraw dodawaj w podanej kolejności, zgodnej z zasadami kuchni według pięciu przemian. Wtedy osiągniesz swój cel.
Małgorzata Stadryniak
Poradnia Metaboliczna LIKoFit
fot. shutterstock