Pij z niego herbatkę i zajadaj się wrzosowym miodem. A suchą gałązkę włóż do portfela. W ten sposób wrzos zapewni ci zdrowie, pogodę ducha i bogactwo.
Choć zwiastują koniec lata, fioletowe kobierce zapierają dech w piersiach. W naturze cieszą oczy od sierpnia do końca września. Ale w domu mogą je radować do następnych wakacji… ususzone w bukiecie. Nie muszą od razu przynosić pecha – o ile kwiaty zbierzemy własnoręcznie. Jednak, aby nie kusić losu, wrzosowych wiązanek lepiej niech unikają panny młode. Za to wszyscy powinniśmy schować wrzosową gałązkę do portfela – przyciągnie bogactwo. Szczęście zwiastuje także spacer po wrzosowisku we śnie. A ludowa legenda głosi, że życzenie wypowiedziane na widok białych wrzosów może się spełnić.
Napar mocy
Wrzos to także ceniony surowiec leczniczy. Już w XV wieku zauważono jego właściwości antyseptyczne i moczopędne. Wrzos zawiera flawonoidy, dlatego był najczęstszym ratunkiem w infekcjach dróg moczowych. Wyciąg z wrzosu sprawdza się w kamicy nerkowej. Dzięki zawartości garbników używany jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji w jelitach, stanów zapalnych żołądka. Medycyna ludowa odwar z kwiatów wrzosu stosowała doraźnie w rewolucjach żołądkowych i biegunkach. Wrzos może być też stosowany w chorobach reumatycznych, dolegliwościach stawowych i kostnych. Odwar z jego kwiatów wzmaga łaknienie, usprawnia trawienie, działa lekko uspokajająco. Zaś kwiaty dosypywane do kąpieli działają ściągająco i kojąco na stany zapalne skóry.
Cud-miód
W Polsce z rozległych wrzosowisk borów dolnośląskich skrzętnie korzystają tamtejsi pszczelarze. Produkowany przez nich miód, dzięki olejom eterycznym, ma piękny wrzosowy zapach. Jak go odróżnić od pozostałych gatunków? Ma ciemny kolor i charakterystyczną, żelową konsystencję. W smaku jest mniej słodki, gorzkawy i ostrzejszy niż inne miody. Miód wrzosowy to prawdziwe bogactwo aminokwasów i witaminy B. Doskonale poprawia odporność. Polecany jest także osobom, które borykają się z przewlekłym bólem gardła, z chorobami jamy ustnej, układu pokarmowego, a także dolegliwościami dolnych dróg moczowych. Powinni go też docenić mężczyźni, gdyż pomaga w dolegliwościach prostaty.
Magia wrzosowisk
Dawniej wierzono, że odludne wrzosowe łąki to ulubione miejsca sabatu czarownic. Nie bez przyczyny William Szekspir rozpoczął akcję „Makbeta” wśród burzy szalejącej na wrzosowiskach, gdzie trzy wiedzmy przepowiadają przyszłość głównego bohatera. Wierzono także, że odczynianie czarów na wrzosowisku przywołuje deszcz. Wrzos to szczęśliwy kwiat ludzi urodzonych pod znakiem Skorpiona. Kwitnący w ich ogródkach zapewni zarówno im, jak i ich najbliższym, powodzenie.
Odwar wrzosowy
Czubatą łyżkę suszonych kwiatów wrzosu zalej szklanką zimnej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 3–5 min. Pij małymi łyczkami, lekko ciepły. W przypadku dolegliwości układu moczowego – 3 razy dziennie. Jeśli masz problemy z żołądkiem – pół godziny przed jedzeniem.