Kaduceusz
To nic innego jak słynna różdżka boga Hermesa (znana także pod nazwą kerykeion). Hermes był nie tylko patronem kupców, posłów i heroldów, ale również lekarzy.
Różdżkę Hermesa oplatały dwa węże, a wieńczyło ją jabłko królewskie ze skrzydłami, które z biegiem czasu zmieniono na kapelusz ze skrzydłami (u Greków).
Starożytni uważali, że węże reprezentowały siły chaosu i ładu, natomiast skrzydła były symbolem rozumu i sprawowania nad nimi kontroli. Z Biegiem czasu mocno rozbudowano zarówno symbolikę, jak i moc działania kaduceusza. Uznano, że reprezentuje cztery żywioły. Sama różdżka ma być znakiem ziemi, skrzydła – powietrza, zaś węże – ognia i wody. Alchemicy dostrzegli w niej harmonijne połączenie przeciwieństw, medycy- symbol zmartwychwstania i wy ciągnięcia z choroby pacjenta, który był już jedną nogą na drugim świecie.
Hermes był nie tylko posłańcem bogów czy bogiem kupców, ale także bogiem uśmierzającym spory i przywracającym harmonię w całej przyrodzie, a zatem i ciele ludzkim. Był także przewodnikiem dusz udających się do świata podziemnego.
Odwołanie się wtajemniczonego kapłana, a potem lekarza, do jego symbolu, czyli kaduceusza, czynić miało cuda. Kadeceusz jako biała laska starożytnych heroldów i posłów był oznaką ich nietykalności, miał także przynosić tym, którzy ją dzierżyli w dłoniach, szczęście i pomyślność.
Sami Grecy przyjęli podobno Laskę Eskulapa z Mezopotamii, gdzie była atrybutem boga leczącego wszelkie możliwe choroby. Po dziś dzień funkcjonuje w naszej kulturze jako symbol lekarzy (emblemat greckiego boga sztuki leczniczej Asklepiosa, syna Apollina), a wraz z czarą – jako symbol aptekarzy.