Kapłani ludu Majów, zwani „władcami czasu”, podzielili swój rok na 18 miesięcy. Każdy z nich liczył 20 dni, każdemu patronowało inne bóstwo, związane z jakimś minerałem. Znaki indiańskiego horoskopu noszą nazwy tych kamieni: onyks, diament, rubin, szafir, agat, chalcedon, selenit, szmaragd, topaz, jadeit, karneol, lazuryt, opal, akwamaryn, koral, ametyst, malachit i turkus.
Szafiry to osoby urodzone między 23 kwietnia a 12 maja.
Majowie nazywają je „wybrańcami bogów”, bo sprzyja im wyjątkowe szczęście. Cieszą się długim i spokojnym życiem. Jednak na swoje powodzenie uczciwie pracują – nie są zachłanne, nie rozpychają się łokciami.
Trzymają się z dala od brutalnej walki, wolą być miłe, uprzejme i żyją ze światem w zgodzie. Ich życiowe motto to cierpliwość, wytrwałość i lojalność. Nie zrażają ich przeciwności losu, nie zniechęca żadna przeszkoda.
Wręcz przeciwnie – to, co przychodzi łatwo i przyjemnie, nie ma dla nich wartości. Urodzeni pod tym znakiem potrafią dobrze gospodarować pieniędzmi. Są dosyć oszczędni, nigdy jednak nie skąpią. Kiedy trzeba, chętnie pomagają innym. Lubią życie na wysokiej stopie, ale nie ponad stan.
To prawdomówne, szczere i, niestety, zupełnie pozbawione dyplomatycznych talentów osoby. Wszelkie gierki, kamuflaże i krętactwa są im po prostu obce. Bywają krytyczni, ale też nie żałują też innym zasłużonych pochwał i komplementów.
W sprawach uczuciowych Szafiry są lojalne i oddane tak rodzinie, jak i przyjaciołom. Niełatwo się co prawda do nich zbliżyć, ale jak już obdarzą kogoś sympatią, są wierne aż po grób. I tego samego oczekują w zamian. Zdradzone – odchodzą i nie wybaczają wyrządzonej sobie krzywdy.
Zrównoważone na co dzień Szafiry, w łóżku okazują się demonami seksu. I potrafią być zazdrosne – ale tylko wtedy, gdy istnieje powód. Nie są podejrzliwe. Mocno się przywiązują zarówno do miejsc, jak i do ludzi. Ciężko znoszą wszelkie rozstania. Bardzo cenią sobie życie rodzinne.
Jeśli mają do wyboru wieś i miasto, wybiorą naturę. Na ogół obdarzone są licznymi talentami, zwłaszcza zmysłem estetycznym. Świetnie gotują, ze smakiem urządzają wnętrza, mają zdolności plastyczne.
Kapłani ludu Majów, zwani „władcami czasu”, podzielili swój rok na 18 miesięcy