Zanim pojawiły się święta Bożego Narodzenia, było Yule – czas potężnej magii światła zwyciężającego mrok.
Zbliża się koniec panowania ciemności – oto podczas przesilenia zimowego noc zacznie powoli ustępować. I właśnie w tym dniu pełnym magii, dniu zwycięstwa Wielkiej Bogini Matki (życie) nad Rogatym Bogiem (śmierć), przypada jedno z najważniejszych wiccańskich świąt – Yule. Od niepamiętnych czasów Celtowie i Germanie starali się wtedy przyciągnąć do domów pomyślność.
Drzewko dobrobytu
W ten dzień dekorowali wiecznie zielone drzewko – symbol życia niepokonanego – darami ziemi: jabłkami, orzechami i słodyczami. Wieczorem zapalali w domu jak najwięcej świec, żeby uczcić zwycięstwo światła nad ciemnością. Zapraszali też najbliższych do wspólnej biesiady, obdarowywali się prezentami.
Czyż to nie brzmi znajomo? Przecież to nasza Wigilia i nasza choinka! Macie rację – pogańskie święto Yule zostało przejęte przez Kościół katolicki, nawet termin wybrano podobny, bo 24.12. Znany nam dzisiaj zwyczaj ubierania choinki pojawił się w domach chrześcijan w wieku XVI (niektórzy tłumaczą, że choinka symbolizuje drzewo poznania dobra i zła, jednak badacze nie znaleźli powiązań), a do Polski przybył z Niemiec w XIX w. podczas zaborów.
Inaczej mówiąc, największym symbolem chrześcijaństwa w czasie Wigilii jest pogańska choinka. Ale to tylko dowodzi, że wciąż istnieje ciągłość tradycji, z czego należy się cieszyć, bo oznacza to prawdziwą moc i magię.
Magia żywego ognia
Jeśli masz w domu kominek, napal w nim tego dnia, bo to najprostszy i najsilniejszy o tej porze roku rytuał magiczny, dzięki któremu odgonisz zło i ciemność oraz przywabisz dobre moce i szczęście do swojego domu.
Rytuał ognia na powodzenie dla bliskich
W wieczór Yule zapal tyle czerwonych świeczek, ile masz bliskich osób. Świece ustaw w kręgu na stole. Przy każdej połóż jakiś dar (orzechy, nasiona, słodycze, kartkę z życzeniami). Kiedy wszystkie świece zapłoną równie silnym płomieniem, zamknij oczy i powiedz na głos:
Niech wasze serca i myśli ten ogień oczyści
i doda wam sił i nadziei, aby pokonać
przeszkody i wykorzystać życiowe szanse.
Możesz zostawić świece, żeby całkowicie się wypaliły, albo zgasić je, gdy dopalą się do połowy i użyć do innych rytuałów lub oświetlenia domu podczas świąt Bożego Narodzenia. Dary zadedykowane bliskim zużyj podczas przygotowywania świątecznych potraw, a kartki wyślij lub dołącz do prezentów.
Tekst: Izabela Podlaska-Konkel
fot.shutterstock.com