Sposób na dobry biznes czyli przestrzeń, która przyciąga klientów i pieniądze.
Każdy chce, by jego praca przynosiła zysk, a interesy kwitły. Jednak oprócz pomysłowości, ciężkiej pracy i determinacji ważna jest też taka aranżacja przestrzeni, która nie będzie blokować przepływu ożywczej energii chi – tej, która sprawia, że klienci dobrze czują się u ciebie i chcą wracać. Że jesteś kreatywny i budzisz szacunek pracowników (nawet jeśli jest tylko jeden), którzy wykonują obowiązki chętnie i nie tracą czasu na plotki czy intrygi.
Energetyczną aranżacją przestrzeni zajmuje się feng shui. O tym, jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany biznes, napisano grube tomy. Idealna siedziba firmy umiejscowiona w idealnym miejscu, pełna idealnie dobranych pracowników, którzy siedzą w idealnie skomponowanych pomieszczeniach, to Święty Graal biznesu. Wielkie chińskie korporacje, które odnoszą od lat wspaniałe sukcesy, stosują te zasady niemal rygorystycznie. Ale to kosztuje. Dużo.
Jednak feng shui może pomóc także zwykłym zjadaczom chleba – małym zakładom, np. fryzjerskim czy projektowym, a nawet ludziom na samozatrudnieniu, którzy pracują w domu, w niewielkim pokoju. Oto 8 podstawowych zasad urządzenia miejsca pracy, by krążące w nim energie pobudzały kreatywność, przyciągały klientów i pieniądze.
Zasada pierwsza
Sukces lubi kwadraty
Pomieszczenia twojej firmy powinny mieć kształt jak najbardziej zbliżony do kwadratu. Prostokąt nie jest najgorszy, ale nie będzie przyciągał pomyślności już tak silnie. W pokojach, które mają wydłużony lub nieregularny kształt, energia przepływa chaotycznie, zaburzając tok myśli. Z pewnością byłeś już w takim pokoju – przypomnij sobie, jak się czułeś. Na pewno miałeś kłopot z koncentracją. W takich pomieszczeniach trudno realizować zamierzenia i snuć plany na przyszłość, stąd lepiej przeznaczyć je dla osób, które wykonują pracę odtwórczą, a nie współtworzą plany i budują projekty.
Zasada druga
Równe światło wspomaga skupienie
Wszystkie pomieszczenia powinny być oświetlone równomiernym i harmonijnie nasyconym światłem. Dodatkowe oświetlenie należy instalować jedynie tam, gdzie jest to niezbędne, np. biurko (deska projektowa) musi być ekstra doświetlone. Nie należy umiejscawiać miejsc pracy (siedzisk) bezpośrednio pod źródłem światła, gdyż spływająca z góry energia niepotrzebnie dodatkowo pobudza organizm, co może wybijać z rytmu w ciągu dnia pracy.
Zasada trzecia
Poczuj się bezpiecznie
Miejsce, gdzie pracujesz (np. biurko), należy ustawić jak najdalej od drzwi, pod przeciwległą ścianą (w tzw. miejscu mocy). W najbardziej idealnym układzie powinniśmy w zasięgu wzroku mieć drzwi i wszystkie okna. Taka pozycja miejsca pracy zagwarantuje nam wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, co przełoży się na skupienie i moce twórcze.
Zasada czwarta
Nie siadaj tyłem:
• Do okna, gdyż może to osłabić twoją energię. • Do kantu jakiegoś mebla, ponieważ otrzymasz zwiększoną dawkę zbędnej energii chi. • Do narożnika pokoju, bo to wytwarza ograniczenia energetyczne. • Do innych ludzi, gdyż będziesz czuł się zagrożony i nie będziesz mógł myśleć swobodnie i kreatywnie. • Do drzwi wejściowych. Jeśli jednak układ pomieszczenia wymusza taką pozycję, ustaw przed sobą niewielkie lusterko, pamiętając, żeby równocześnie za twoimi plecami nie wisiało duże lustro, ponieważ spotęgowane odbicia (lustro małe i duże) sprawią, że wykonanie jakiegokolwiek zadania będzie wymagało podwójnego wysiłku.
Zasada piąta
Drzewo i Ziemia to twoi przyjaciele
Meble biurowe powinny być drewniane lub chociaż mieć drewniane elementy w swej konstrukcji. Drewno jest żywiołem ukorzeniającym. Wprowadza harmonię. Elementy z naturalnego drewna emanują energią, która łagodzi emocje, uspokaja ludzką aurę. Dlatego tak dobrze czujemy się w pomieszczeniach wypełnionych przedmiotami z naturalnych materiałów. Kolory także są ważne – meble i inne przedmioty powinny być w kolorach naturalnych, najlepiej ze stabilnego żywiołu Ziemi: beżach, zieleniach, brązach. Należy unikać bieli i czerni oraz zbyt lśniących blatów
– wszystko to wyraźnie męczy wzrok, osłabia ostrość widzenia i w efekcie powoduje szybsze przemęczenie, wzbudza nerwową energię, prowadzącą do podskórnej irytacji. Niewielu ludzi potrafi w takich warunkach kreatywnie pracować.
Zasada szósta
Unikaj złych energii
Jest wiele generatorów niekorzystnych mocy znanych feng shui, m.in. ostre kanty czy tzw. zatrute strzały. Stąd jest wiele poradników mówiących o tym, jak ich unikać. W obecnych czasach pojawiły się nowe, np. urządzenia wytwarzające pola elektromagnetyczne, które zaburzają przepływ chi. Stąd należy zadbać, żeby w pobliżu miejsca pracy nie przebiegały splątane przewody elektryczne czy kable telefoniczne. Jak najrzadziej też korzystaj z komórek, które wytwarzają niekorzystne dla naszych organizmów pole energetyczne. Rozmowy biznesowe – tak, ale plotki tylko przez stacjonarny.
Zasada siódma
Porządek przyciąga powodzenie
Unikaj bałaganu w miejscu, gdzie wykonujesz swoją pracę. Kosz na śmieci trzymaj obok biurka. Nie chowaj go do rogu, gdyż przez przypadek może okazać się, że właśnie umieściłeś go w rogu bogactwa, co fatalnie wpłynie na twoje przyszłe zyski.
Zasada ósma
Szczęście ma obłe kształty
Liczba 8 dla twórców feng shui, Chińczyków, jest symbolem bogactwa i wszelkiej pomyślności. Stąd zasada nr 8 dotyczy właśnie szczęścia: otóż twierdzą oni, że najszczęśliwszym miejscem do pracy jest to, w którym znajduje się jak najmniej kantów. Zaokrąglone ranty wspomagają twórcze procesy myślenia, zaś przewaga owali nad kantami zagwarantuje sukces i powodzenie w twórczych zamierzeniach.
Iza Stradecka
fot.shutterstock.com