Sabat Samhain jest świętem jesiennego słońca. Obchodzimy go przez trzy dni, od zachodu słońca 31 października do 2 listopada. Dla dawnych Celtów był to początek nowego roku. Dzisiaj jest to magiczny czas, który ma nas przygotować na nadchodzącą jesień i sprawić, że będzie ona szczęśliwa i jasna.
W Polsce sabat Samhain zbiega się z obchodami dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Dlatego nie jest to tak wesołe magiczne święto, jak w innych krajach. Aby pogodzić obie tradycje i nikogo nie urazić, możesz wyprawić sabatową kolację lub halloweenową imprezę wieczorem 31 października. Kolorem sabatu jest pomarańczowy – barwa energii, ognia i optymizmu, a symbolem powycinana dynia, do której wstawiono płonącą świeczkę. I właśnie w te dni pal dużo świec – ich jasne światło przynosi pomyślność. Zadbaj o dekoracje z jabłek, chryzantem i kolorowych liści, ponieważ jesień nie powinna być szara, ale wesoła i kolorowa. Pamiętaj o czosnku, który w magii na całym świecie skutecznie chroni przed negatywnymi energiami.
Rytuały i czary, jakich dokonujemy podczas Samhain, dotyczą bezpieczeństwa, rodziny, miłości i zdrowia. Nie jest to bowiem w pełni bezpieczny czas. Mitologiczne boginie schodziły wtedy do piekieł, aby szukać swoich ukochanych. Demeter poszukiwała Persefony, którą porwał Hades, i dlatego świat spowiła zima. Celtycka Cailleach wyruszała do podziemia, aby znaleźć Słonecznego Króla. Gdy władców nie było, demony i wampiry hasały po ziemi. Halloween, czyli anglosaskie przebieranki i strachy obchodzone 1 listopada, zachowały pamięć o tych dawnych tradycjach.
My także podczas Samhain powinniśmy symbolicznie zejść pod ziemię, a więc zanurzyć się we wspomnieniach i własnym wnętrzu, zastanowić nad kierunkiem, w jakim zmierzamy. Tradycyjnie jest to czas, w którym łatwiej zakończyć wszystko to, co nie sprawia radości. Tego dnia żegnamy się z upiorami przeszłości, aby lepiej nam się żyło.
Na całym świecie w czasie Samhain czary dotyczą miłości, ale z uwagi na żałobny charakter Zaduszek w Polsce nie jest to najlepszy czas na aktywne szukanie drugiej połowy. Energia sprzyja bardziej oczyszczaniu i uwalnianiu się z toksycznych i złych relacji. Można jednak poprosić o pomoc ukochane osoby, które już odeszły, ale dbają o nas z zaświatów. Nie ma nic złego w proszeniu zmarłych o pomoc i postawienie na naszej drodze właściwej osoby. W tym celu pod zdjęciem osoby, do której się zwracasz, przez wszystkie dni sabatu połóż świeże kwiaty i pal w tej intencji białe, złote lub różowe świece. Możesz napisać do niej list, który 2 listopada oddasz mocy żywiołów, a więc zakopiesz, spalisz lub podrzesz i rozrzucisz na wietrze albo wrzucisz do płynącej wody.
Ognista bariera
Samhain to sabat, podczas którego wykonać możesz domowy rytuał bezpieczeństwa. Weź pomarańczową świecę i powoli obejdź z nią swoje mieszkanie, dom lub całe gospodarstwo. Wyobrażaj sobie, jak od świecy rozciąga się linia ognia, który tworzy płonącą barierę przeciwko złym energiom. Nie przenikną jej źli ludzie, choroby i astralne pasożyty. W domu, w celu oczyszczenia aury, zapal kadzidła o zapachu sosnowym lub miętowym.
Czy wiesz, że...
Polskie dzieci pokochały anglosaską tradycję przebierania się za upiory. W czasie Halloween odwiedzają sąsiadów, aby zebrać słodycze.
Kto nie da im choćby landrynki, ten narazi się na psikusy. Dodatkowo grozi mu, że będzie spotykał same sknery aż do następnego Halloween.
Mii Krogulska
fot. shutterstcok