Mabon to jedno z najważniejszych świąt słowiańskich, obchodzone w dniu jesiennej równonocy.
Radosnymi ucztami dziękowano bogom za urodzajny rok, proszono, by do wiosny nie zabrakło zapasów w spiżarni.
W tym roku święto wypada między 21 a 29 września, czyli tuż przed nastaniem jesienno-zimowej ciemności i chłodów. Ten moment uczy nas, że trzeba dziękować za to, czym obdarza nas los i doceniać wszelkie dobro, jakiego doświadczyliśmy. Nie koncentrujmy się na problemach, a doceńmy wszystko to, co było dla nas cenne i miłe. Nauczmy się tym cieszyć, a wtedy i nasze życie stanie się pogodne i radośniejsze.
Znajdź równowagę
Sabat Mabon to czas uderzenia mocnej energii, po której następuje jej zimowy spadek. Wykorzystaj ten moment na napełnienie się siłą natury. Pomedytuj, spędź więcej czasu na świeżym powietrzu. Wyjedź do lasu, pójdź na spacer.
Życzenie obfitości
Ten rok był dla Ciebie dobry? Udało Ci się zrealizować ważne plany, otworzyłaś swoją firmę, zarobiłaś większe pieniądze? Podziękuj za to i wyślij innym ludziom życzenia pomyślności. Dobre słowa zawsze wracają!
Podziel się
W tym roku wszystko obrodziło jak nigdy. Jabłka, śliwki, winogrona, dynie. Zaproś sąsiadów i znajomych na wspólne zbieranie. Dzięki temu plony z Twojej działki się nie zmarnują. Wszyscy na tym skorzystają!
Przywitaj ciemność
Bez niej nie byłoby światła. A skoro zagości u nas na kilka następnych miesięcy, trzeba ją godnie przywitać. Przygotuj zapas świec, zaopatrz się w lampki, które doświetlą ten czas.
Opowiedz historię swojej rodziny
Sabat Mabon celebruje cykl życia i śmierci. Spotkaj się przy ognisku ze znajomymi i przyjaciółmi. Opowiedz im kilka historii, które usłyszałaś od dziadków lub pradziadków.
Jesienny rytuał
Znajdź chwilę skupienia. Zapal świecę, okadź się szałwią lub bylicą, nie zapominając o stopach. Przywołaj w myślach wszystkie sukcesy i osiągnięcia, które wydarzyły się w tym roku. Poproś o siłę i inspirację na kolejne miesiące. Podziękuj swoim przodkomza prowadzenie.
Domowe miejsce mocy
Najlepiej nadaje się do tego kuchnia. Możesz je urządzić na parapecie, półce lub blacie kuchennym. Nie musi być duże. Użyj do tego przedmiotów symbolizujących przesilenie, ale i takich, które mają szczególne znaczenie dla Ciebie: kamyk, muszelka, kawałek sznurka, ulubiony minerał. Najważniejsza jest intencja, z jaką stworzysz swoją przestrzeń. Ma ona służyć Tobie i Twoim bliskim.
Do wystroju potrzebujesz świec, serwetek, miseczki w kolorach, które kojarzą się z jesienią: pomarańczowym, żółtym i czerwonym. Możesz użyć też owoców jarzębiny, własnoręcznie zebranych ziół: bylicy, mięty i szałwii. Dobrze sprawdzą się też liście dębu, kilka żołędzi. Żeby moc tego miejsca była jeszcze większa, sporządź listę intencji i dobrych życzeń dla siebie i swojej rodziny. Połóż ją tam – często do niej zerkaj i myśl pozytywnie o tym, co Cię już niedługo spotka.
Symbole święta
Ważnym symbolem przesilenia jest owoc i drzewo jabłoni. Wybierz się do sadu,żeby pokłonić się Pamonie, bogini urodzaju. Możesz też ją uhonorować, ustawiając dziękczynny kosz wypełniony owocami w swojej kuchni.
Runa Jera: urodzaj, plony, dojrzewanie, żniwa
Znak Yin Yang: równowaga, przepływ, ruch–stagnacja, dzień–noc
Minerał: karneol dodaje energii, przywołuje ciepłe, letnie słońce
Podwójna spirala: cykl życia i śmierci, zmiana, kreatywność, energia żeńska
Róg obfitości: dostatek
Tekst: Monika Waraxa
Fot. shutterstock