Jak kolor ciuchów może zapewnić ci sukces i miłość. Czy wiesz, że każdy kolor promieniuje określoną energią, która oddziałuje zarówno na nasze ciało, jak i umysł? Poznaj barwy twojego życia
Jak zapewnić dziecku idealny start w życie?
Jedne barwy wpływają np. na ciśnienie krwi, inne na układ hormonalny. Czerwień dodaje energii, niebieski wychładza. Tę moc barw wykorzystuje chromoterapia do leczenia schorzeń. Ale kolory mają wpływ także na nasz umysł. Co więcej – to, jak korzystamy z kolorów ubrania, mówi o nas ogromnie dużo.
Podział ubioru
Dariusz Tarczyński, twórca techniki analizy wyglądu, po badaniach podzielił sylwetkę na trzy części: nadświadomą, świadomą i podświadomą. Każda z nich odzwierciedla to, co dzieje się w danym miejscu naszego umysłu. I dlatego co innego o nas mówi czerwona bluzka, a co innego czerwone buty. Opiszmy to na przykładzie właśnie koloru czerwonego.
● Część nadświadoma ubioru – obejmuje ciało od ramion aż ponad głowę.
Związana jest ona z marzeniami, ambicjami, dążeniami, tęsknotami za lepszą przyszłością. Mówi o potrzebie władzy i kreowania czegoś nowego. Na przykład czerwoną czapkę założy ktoś, kto chce zostać zauważony. Podkreśli kolorem swoje umiejętności przywódcze, zdradzi, że szybko podejmuje decyzje i że jest bezkompromisowy. Taki sygnał – dany we właściwym miejscu i czasie – pomoże mu zyskać właściwą pozycję.
● Cześć świadoma ubioru – obejmuje tułów od ramion po dolną część bioder.
Symbolicznie odnosi się do rzeczywistości tu i teraz, czyli działań, jakie podejmujemy po przemyśleniu i które potrafimy kontrolować.
Czerwona koszula mówi: jestem ambitny i mam dziś w sobie wiele energii. Moja żywiołowość oraz odwaga pomogą mi osiągnąć zaplanowany sukces.
● Część podświadoma ubioru – obejmuje dolną część bioder aż po stopy.
To przeszłość i wszystko to, co jest ukryte. To dzieciństwo, seksualność, instynkt, pożądanie.
Zakładając czerwone spodnie czy rajstopy, podkreślasz swój temperament, chęć na namiętny seks, a także gotowość do inicjatywy i urozmaiceń w tej sferze.
Kolorystyczne akcenty na stopach będą mówiły o trudnościach wieku dziecięcego, o których wciąż pamiętasz.
U mężczyzn czerwone buty symbolizują dom, w którym atmosfera była niestabilna emocjonalnie, było w nim za wiele kłótni, może też agresji.
Natomiast u kobiet w związkach skarpetki i buty odnoszą się do aktualnej sytuacji w ich życiu miłosnym. Kobiece czerwone buty mówią, że ich relacja zbudowana jest na silnych emocjach i podświadomym pragnieniu ożywienia wygasającego ognia namiętności.
Na to, jaki wybieramy ubiór, często wpływa nasz stan emocjonalny w danym dniu. A jeśli ciągle nosisz te same kolory, oznacza to, że cały czas się tak czujesz.
Im dalej od skóry nosimy kolor, tym jest on mniej ważny w analizie. I jeszcze jedno – możesz sterować swoim nastrojem, wybierając odpowiadający ci – czy korzystny w danym momencie – kolor. Na przykład idąc na rozbieraną randkę, załóż czerwoną sukienkę. Ale chcąc podczas rozmowy kwalifikacyjnej opanować rozbiegane emocje, nałóż brązową halkę.
Co mówią kolory twoich ubrań?
A teraz zobacz, co mówią kolory, i spróbuj tak dopasować ubiór do okoliczności, byś otrzymał to, czego akurat chcesz. Byś wysyłał innym pożądane sygnały. I byś czuł się tak, jak lubisz. Oto, jak się je odkodowuje:
Biały – kolor czystości. Niepraktyczną biel noszą osoby, które potrzebują częstych zmian i sporych emocji. Kolor posłuży ci, gdy zechcesz zwrócić na siebie uwagę i zabłysnąć jako osoba elegancka, światowa oraz otwarta na zmiany.
Czarny – jest barwą smutku. Dominuje w ubiorach duchownych, a kiedyś była kolorem odzieży artystów. Pomoże ci skoncentrować się na sobie, aby w dystansie do rzeczywistości znaleźć energię do działania. Czerń wyziębia, więc ochłodzi emocje i zapał osób nadpobudliwych. Jeśli jednak masz skłonności depresyjne, unikaj jej jak ognia!
Czerwony – wyraża potrzebę aktywności emocjonalnej i cielesnej. Rozgrzewając, dodaje odwagi i energii do działania, poprawia ekspresję, przydaje się niskociśnieniowcom oraz osobom ospałym. Wzmaga ambicję i umiejętność stawiania wyraźnych granic, wspiera liderów. Budzi namiętność. Unikaj jej, kiedy jesteś nadpobudliwy, cierpisz na stany zapalne czy bezsenność.
Pomarańczowy – dodaje zapału i kreatywności. Pomaga w osiąganiu celów, wspiera szczęściarzy. Sprawdza się znakomicie w okresach depresji i braku pomysłów do działania. Dzięki niej wstaniesz wcześniej, by zająć się tym, co wiecznie odkładasz.
Żółty – ten kolor odpowiada za komunikację i potrzebę kontaktu. Ułatwi porozumienie się w ważnych sprawach czy podczas wystąpień publicznych, pomoże znaleźć ciekawych znajomych i odzyskać radość życia. Nie noś żółtych ubrań przy ciele, gdy masz nerwicę układu pokarmowego.
Zielony – jako barwa środka sprzyja spokojnemu spojrzeniu na życie, pomaga unikać konfliktów. Ulubiony kolor osób, które potrzebują wejrzeć w siebie i odzyskać lub zachować równowagę wewnętrzną.
Niebieski – barwa wody i przestrzeni, niesie wolność. Wkładaj niebieskie rzeczy, kiedy chcesz stworzyć coś ciekawego. Niebieski pomoże zabłysnąć inteligencją lub kreatywnością, a także zrelaksować się po męczącym dniu.
Granatowy – podkreśla odpowiedzialność, niesie uporządkowanie i rzeczowość. Sprzyja liderom oraz osobom, które chcą lepiej zarządzać czasem. Doskonały kolor na spotkania biznesowe i rozmowy o pracę.
Różowy – barwa idealnej miłości, dziecięcej wyobraźni, delikatności i naiwności. Różowe akcenty są doskonałe dla osób, które potrzebują odzyskać kontakt z wewnętrznym dzieckiem. Róż budzi wiarę w dobroć, a racjonalistów przenosi w bajkowy świat.
Fioletowy – wyraża duchowe poszukiwania, wewnętrzną tendencję do badania tajemnic. Odciąga od materii. Pomaga nawiązywać głębszy kontakt z sobą, ułatwia komunikację z duszą oraz światem mistycznym. Jest niewskazany dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz tych, które mają skłonności do uciekania od realności.
Brązowy – pociąga tych, którzy poszukują bezpieczeństwa i stabilizacji, zwykle w okresie braku wiary we własne możliwości. Brąz jest ulubionym kolorem pracoholików, którzy ucieczką w pracę maskują problemy w innych sferach życia. Jeśli jednak ktoś nieustannie buja w obłokach - brązowe akcenty w ubiorze pomogą mu zakotwiczyć się w realnej rzeczywistości.
Szary – wyraża potrzebę równowagi i wyciszenia. Kolor preferowany w ubiorze pracowników biur, ułatwia zarządzanie personelem. Często wybierają go osoby zachowawcze, uważnie dobierające każde słowo. Symbolicznie oznacza przeciętnego człowieka. Noszony jest przez tych, którzy mają problemy, ale nie chcą się nimi dzielić.
Złoty – oznacza potrzebę otaczania się bogactwem i luksusem, ale w przesadnej ilości – tandetę. Złotem afiszują się materialiści uważający, że wszystko ma swoją cenę. Używany z umiarem pomoże ci podkreślić swoją pozycję i otworzyć się na uznanie.
Srebrny – odczytuje się jako tęsknotę za uczuciami, poczucie osamotnienia i romantyzm. Noszący go potrzebują przyjaciół lub podpory duchowej. Wybierz go, kiedy chcesz otworzyć się na uczucia i głębokie doświadczanie wrażliwości lub oczyszczenie z negatywnych emocji.
Tekst: Wioletta Ewa Tuchowska
Fot.: Shutterstock