Gdy Słońce weszło do Raka, od razu - u mnie na Mazowszu - z nieba lunął prysznic, huknęły pioruny. No tak. Przyszedł niż, spadł deszcz. Bardzo to racze!
Znak Raka zaczyna się w momencie, gdy Słońce jest najwyżej na niebie
Kiedy jednak rysuje się symboliczny zodiak, w którym znaki ułożone są w kształcie koła, to Rak zawsze znajduje się na samym dole. Do tego Rakowi odpowiada Czwarty Dom, związany ze sferą rodzinną i naszymi korzeniami. A ten dom też z natury jest „na dole”, ponieważ jest tym sektorem nieba, który znajduje się najniżej pod horyzontem. Zgodnie z tym zarówno Czwarty Dom, jak i znak Raka symbolizują to, co „dolne”, a więc chłodne i wilgotne doliny, jeziora i stawy wraz z tym, co w nim żyje, oraz… opady deszczu.
Tylko jak te wszystkie wodne znaczenia pogodzić z wysoką aktywnością Słońca w czerwcu–lipcu, z długim dniem i krótką nocą?
Niże dają życie
Kluczem jest tu niż, czyli niskie ciśnienie atmosferyczne. Ale słówko „niż” oznacza także, że cała moc w świecie skupiła się najniżej, przy samej ziemi. Wszelki ruch nie może pójść już niżej, może iść tylko w górę. I tak właśnie się dzieje! Gdy jest niż, powietrze od powierzchni ziemi unosi się. Ale to „przyziemne” powietrze jest pełne wilgoci, zawiera wiele pary wodnej, a jego masy ochładzając się stopniowo, wypiętrzają się jako potężne chmury. Te rosną i stają się chmurami burzowymi, a niekiedy skręcają się w groźne trąby powietrzne. Podniesiona w górne warstwy atmosfery woda na nowo opada, zasilając deszczem rośliny i wszystkie żywe istoty. Można powiedzieć, że życie istnieje, bo jest zasilane niżami!
Inaczej jest, kiedy jest wyż. W wyżu ruch odbywa się wyłącznie w dół. Powietrze spływa z górnych warstw atmosfery, spręża się i ciśnienie staje się wysokie. Mamy wówczas wspaniałą, suchą i słoneczną pogodę, która jednak... na dłuższą metę jest zabójcza dla życia. Sahara i inne pustynie istnieją właśnie dlatego, że tam prawie stale są wyże.
Poddaj się dzikości…
Odpowiednikiem wyżu jest sytuacja, kiedy wyżsi – mędrcy, nauczyciele, zwierzchnicy, kapłani, uczeni, prezydenci – spokojnie i z „namaszczeniem” przekazują swoją wiedzę i wolę ludowi. Jest mądrze, sztywno i drętwo. Z kolei odpowiednikiem niżu (i znaku Raka) są okoliczności, kiedy lud się burzy, dzieci dokazują, kobiety tańczą przy pogańskich ogniskach i gdy z wielką mocą pojawia się to, co nieoczekiwane, dzikie i twórcze. To jest właśnie siła znaku Raka. Poddajmy się jej właśnie teraz!
Wojciech Jóźwiak
fot. shutterstock