Dawni wróżbici uważnie obserwowali 15 najjaśniejszych gwiazd, zwanych w średniowieczu beheniuszami. Uważano je bowiem za siedziby potężnych kosmicznych mocy. O tej porze roku niektóre z nich widać na niebie.
Każdy z beheniuszy miał swój graficzny znak, czyli pieczęć. Każdy miał też przypisane sobie planety, kamień i roślinę. Dla nas, współczesnych, te gwiazdy niewiele znaczą. Ale dawniej wpatrywano się w nie niezwykle uważnie, gdyż od ich położenia zależało powodzenie czarów.
Uzdrawiający Kłos
16 października Słońce minęło Spicę (po polsku Kłos), najjaśniejszą gwiazdę w Pannie, przebywającą teraz w znaku Wagi. Gwiazdozbiór Panny wyobrażano sobie jako postać bogini urodzaju, która trzyma w dłoni kłos zboża, czyli Spicę.
Jej planetą jest Wenus, symbol harmonii i dobrobytu, oraz Merkury, znak wiedzy. Zielem zaś – aromatyczna szałwia, której nazwa pochodzi od łacińskiego salus, czyli zdrowie. Kamieniem Spicy obrano szmaragd. Dlaczego? Dziś trudno nam podążać za bujną wyobraźnią ludzi dawnych epok.
Szmaragdy są zielone lub zielononiebieskie, kojarzą się z wodą i roślinnością. Na tle burych skał, wśród których są znajdowane, wybijają się niby krople żywej substancji. Zapewne dlatego uznano je za uzdrawiające.
Pnącze Antaresa
Następny na drodze Słońca (które minie go 1 grudnia) jest olbrzymi czerwony Antares – najjaśniejsza gwiazda w Skorpionie, obecnie w znaku Strzelca. Antaresowi przypisano naturę Wenus i Jowisza, a więc pozytywną. Jego zielarskim odpowiednikiem jest kokornak: pnącze rosnące także u nas, które choć trujące, zawiera substancję przyspieszającą poród. Kokornak stosowano w tradycyjnej medycynie głównie w tym celu, ale odpędzał też ponoć demony. Kamieniem Antaresa jest podobny do agatu sardonyks z wijącymi się pasmami w różnych odcieniach czerwieni i brązu.
Strażnik Niedźwiedzi
W górę od Spicy, w kierunku bieguna nieba, leży kolejny beheniusz – Arktur. Jego greckie imię znaczy „strażnik niedźwiedzi”: Niedźwiedzice, Wielka i Mała, strzegą bieguna, czyli osi świata, a Arktur pilnuje ich. Gwiazda ta z charakteru przypomina zarazem Marsa i Jowisza, sprzyja więc władcom. Jej rośliną jest babka, pospolite ziele, które świetnie goi rany i oparzenia. Kamień Arktura to jaspis, który w istocie jest kwarcem – krzemionką, ale dzięki domieszkom metali ma żywe tęczowe kolory.
Żółta Gemma
Dalej, już w znaku Skorpiona, leży Alphecca (inaczej Gemma), pierwsza gwiazda Korony Północnej. Ma naturę Wenus i Marsa, więc raczej dobroczynną. Przypisaną jej rośliną jest rozmaryn, a kamieniem topaz. Dziś, kiedy znana jest chemiczna budowa tego minerału, do topazów zalicza się kryształy niebieskawe, pomarańczowe lub bezbarwne. W starożytności jednak za topazy uznawano tylko kamienie żółte. Jest to znakomity talizman dla urodzonych 5 listopada, kiedy Słońce mija Gemmę.
Dawni wróżbici uważnie obserwowali 15 najjaśniejszych gwiazd, zwanych w średniowieczu beheniuszami