28 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Całowania. Aby pocałunek miał większą siłę, trzeba się pocałować pod jemiołą.
Jemioła ma moc cementowania związków. Zawieszona nad wejściem do domu odstrasza złą energię i duchy, a także broni przed pomówieniami i złymi ludźmi. Całowanie się pod nią magicznie łączy dwoje ludzi. Zapewnia też panom płodność.
Mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką powinien zerwać jeden z owoców jemioły. Jeżeli udało mu się urwać także i ostatni owoc (a chętnych do pocałunków pod jemiołą w święta na pewno nie brakuje), oznaczało to, że otrzyma lub utrzyma dar płodności.
Jemiołę należy powiesić na Boże Narodzenie, a potem zostawić na 12 miesięcy i spalić przed następnymi świętami. Kto nie chce trzymać jemioły aż do następnego roku, ten może spalić ją w dzień Trzech Króli (6 stycznia).
Jeśli jednak gałązki zniszczymy wcześniej, to pary, które się pod nią całowały, pokłócą się i staną się wrogami w ciągu roku. Jemiołę wieszamy nad drzwiami wejściowymi, nad kuchnią i świątecznym stołem.
Iza Podlaska
28 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Całowania