I MAG
cz. 1 - symbolika karty
Mag jest młodym mężczyzną, ubranym w białą koszulę (barwa bezinteresownej niewinności) i czerwony płaszcz (symbol działania, energii). Koszulę przepasuje wąż (mądrość), który gryzie własny ogon. Młodzian trzyma w ręku białą pałeczkę, a nad jego głową unosi się „przewrócona” ósemka: znak nieskończoności i harmonijnej symetrii.
Mag wierzy, że w pojedynkę osiągnie wszystko, co możliwe. Dąży do przekształcania, tworzenia i poznania. Zgłębia tajemną wiedzę. Poszukuje doskonałości.
Jego prawa dłoń jest wymierzona w górę. Prawa strona symbolizuje świadomość, męskość, działanie, światło. Gest zaś oznacza chęć wspinania się, rozwinięcia siły woli, dzięki której mężczyzna przejmuje władzę nad Buławą (reprezentującą żywioł ognia, aktywność i wolną wolę), Pucharem (symbol wody, uczuć), Mieczem (powietrze, myśl) i Pentaklem, zwanym też Denarem lub Monetą (ziemia, ciało). Te cztery przedmioty przedstawiają też kolory Mniejszych Wtajemniczeń tarota. Brązowy stół symbolizuje materię. Los, rzeczywistość, w jakiej porusza się Mag.
Mężczyzna pragnie stać się równy największym mistrzom. Rozumie, że wraz z sukcesem będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność za własne czyny. Gdy jednak z entuzjazmem zaczyna angażować się w sprawy świata zewnętrznego, przestaje zwracać uwagę na rozwój duchowy... Niestety, jest tylko adeptem magii, który – z braku umiejętności i doświadczenia – może łatwo stoczyć się ku zwyczajnemu efekciarstwu, szarlatanerii. Sama pałeczka stanowi odpowiednik magicznej różdżki czarnoksiężnika. Unosząc ją, młodzieniec przyjmuje ładunek boskiej siły. (Ten rekwizyt spina Wielki Arkan I z Rydwanem oraz Eremitą).
Lewa ręka, skierowana w dół, oznacza, że mężczyzna przekazał niebiańską energię Ziemi. (Strona lewa to nieświadomość, kobiecość, bierność, ciemność, woda). Moc przepływa, wiążąc – na skutek zamierzonego działania Maga – świat ducha ze światem materialnym. Przeciwstawne elementy przenikają się wzajemnie i łączą.
Kwiaty u góry i u dołu karty symbolizują rodzenie się, rozkwit, umieranie. Przywołują zasadę, że to, co na górze, odpowiada temu, co na dole. Róże wyobrażają dokonania młodzieńca, natomiast lilie – inspirację, ale również cień i śmierć.
Mag wskazuje Głupcowi kierunek drogi. Odsłania przed nim sekrety własnego „ja”. Głupiec uważa go za wyrocznię.Kiedy arkan znajduje się w pozycji odwróconej, Mag staje się zwykłym kuglarzem – manipulantem, który posługuje się swoją sztuką, aby wywołać wrażenie, zyskać posłuch i władzę. Jeżeli uda mu się zdobyć moc, zostanie czarownikiem podporządkowanym siłom, nad jakimi nie potrafił zapanować. Jego umysł mogą ogarnąć kompleksy i fobie. Nie osiągnie pełni samoświadomości, ani nie wkroczy na ścieżkę dalszego rozwoju.
Maria Bigoszewska