X KOŁO FORTUNY
cz. 1 – symbolika karty
Liczba 10 jest symbolem pełni. W środek karty zostało wpisane koło, alegoria doskonałości. Widzimy je na tle błękitnego nieba i chmur, symbolizujących – jak zwykle – ukrytą obecność Boga.
Koło Fortuny przedstawia osiągnięcie istotnego etapu egzystencjalnej wędrówki. Eremita już poznał swoje cele życiowe (odnalezienie spokoju umysłu, uporanie się z poczuciem winy i akceptacja bytu). Wstąpił w nowy cykl egzystencji, w jaki mógł wejść tylko z racji przebrnięcia przez trudy poprzedniego. Uwolnił się.
Ruchomy okrąg Koła Fortuny wypełniają hebrajskie litery i znaki, tworząc imię Boga. Słowa TAROT i TORA nawiązują do ważnych zbiorów wiedzy o tajemnicach życia. Dolna część koła odpowiada fizycznej i materialnej sferze istnienia, górna – mentalnej. Jego wnętrze podzielone zostało na 8 części. Dzielące je linie wyobrażają kanały świadomości. W poszczególne ósemki koła wpisano symbole alchemiczne, natomiast centrum odnosi się do wyobrażeń, jakie każdy tworzy na swój temat. Stajesz się tym, co myślisz o sobie, co sobie ciągle powtarzasz. Ale jesteś również częścią Wszechświata. Dlatego, zmieniając – dzięki medytacji – chociażby tylko fragment własnego „koła przeznaczenia”, możesz wpływać także na losy innych.
Na szczycie koła siedzi Sfinks z mieczem w łapie. Symbolizuje męską i żeńską energię. Błękitny miecz obrazuje świadomą, mądrą miłość. Oddziela dobro od zła.
Po lewej stronie koła pełznie w dół żółty wąż (egipski Tyfon, symbol zniszczenia), oznaczający destrukcyjną siłę inteligentnego zła. Po lewej wspina się w górę czerwony stwór o ciele człowieka i głowie wilka (egipski Anubis), będący symbolem odnowy. Obie istoty kręcą się w nieustannej wędrówce. Zatem okresy aktywności i pasywności, szczęścia i bólu następują po sobie. Wszystko mija, żeby znowu powrócić. A jedyne, co można uczynić, to zaakceptować ową ewolucję i istnieć z nią w harmonii. Koło Fortuny jest symbolem wiecznej przemiany, lecz również mandalą, obrazem psychicznej całości. W rogach karty widnieją skrzydlate postaci: orzeł, lew, byk i anioł. Ich sylwetki wyrażają m.in. troistość ludzkiej natury (bywa się człowiekiem, zwierzęciem i aniołem) oraz zmienność życia.
Gdy karta się odwraca, Wędrowiec pozostaje ze swą powierzchowną wiedzą i pyszałkowatym przekonaniem, że Wszechświat nie ma dla niego tajemnic. Jest ofiarą okoliczności, losu.
Maria Bigoszewska